Halka arz kervanına otomotivden temsilci

Filo kiralama şirketi Escar halka arz için SPK’ye gerekli başvuruyu yaptı. Şirket paylarının yaklaşık yüzde 20’sinin halka arzı için çalışmalarını sürdüren Escar, halka arzdan elde edeceği gelirin yüzde 70’ini şirketin büyüme hedeflerine bağlı olarak filosunu geliştirmeyi, kalan kısmı ile de finansal borçları ödeyip işletme sermayesini güçlendirmeyi amaçlıyor.

VW çip krizi için uyardı!

Filo kiralama şirketi Escar halka arz yolunda

2020 yılı pandemi nedeniyle birçok sektör gibi, filo kiralama sektörünü de etkiledi. Ancak, halka arzıyla ilgili açıklama yapan Escar, dönemde müşteri kaybı yaşamadıklarının ve dolayısıyla da bunun gelir ve kâra yansıdığının altını çizdi.

Verilere baktığımızda şirket, 2020 yılını 317,1 milyon TL’lik gelir ve 78,3 milyon TL’lik net kâr ile kapattı. Önceki yıla baktığımızda ise gelirin 301,2 milyon TL, net kârın ise 26,5 milyon TL seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz.

Sadece uzun dönemli araç kiralama hizmeti veren şirketin toplam 4.300 araçlık filosu ve 210 adet kurumsal müşterisi bulunuyor.

halka arz

Operasyonel araç kiralama sektörü 40 milyar TL sınırında

Şirketlerin en önemli maliyet kalemlerinden biri, bünyelerinde bulundurmak zorunda oldukları araç filolarından geliyor. Özellikle son üç yılda araç fiyatlarının yükselmesi, kaza, tamir – bakım, kasko – sigorta masraflarının artması nedeniyle şirketlerin büyük çoğunluğu bu hizmeti filo kiralama şirketlerinden alma yoluna gitti.

Bu ivme ile oldukça önemli bir pazar haline gelen operasyonel araç kiralama sektörü, regülasyonlar ve pandemi nedeniyle bir miktar küçülme yaşasa da yatırımlarına devam etti.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) bağımsız araştırma şirketi Nielsen’e yaptırdığı araştırmaya göre, operasyonel araç kiralama sektörü 2020 yılında Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 9,4’üne denk gelen 57 bin 500 adet aracı satın alarak filosuna kattı. Aynı dönemde, sektörün aktif büyüklüğü 39,6 milyar lira oldu.

filo kiralama

Geçtiğimiz yıl pandemi koşulları nedeniyle 2019 yılına oranla sektör bir miktar küçüldü. Ancak, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan çekinenlerin de etkisiyle sektör küçülmesi yüzde 5,6’da kaldı. Geçtiğimiz yıl sektörün filosunda bulunan araç sayısı ise 263 bin adet olarak gerçekleşti.

Raporda yer alan verilere göre, 2020 yılında Türkiye’deki operasyonel kiralamaların yüzde 52,2’sini 30- 42 ay süreli sözleşmelerin oluşturduğu görüldü. İkinci olarak en çok tercih edilen operasyonel kiralama süresi yüzde 18,3 ile 43 ay ve üzeri sözleşmeler. 18-30 aylık sözleşmeler ise yüzde 17,9 oranında tercih edilmiş durumda.

Online fuarla Amerika pastasını artırmak istiyorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.