Filo kiralama şirketleri 6 ayda on binlerce araç satın aldı

Türkiye otomotiv pazarının en önemli oyuncularından filo kiralama şirketleri için 2022 yılı ilk yarı karnesi açıklandı. Ocak – Haziran 2022 döneminde 30.700 adet araç satın alan filo kiralama şirketleri bu araçlar için 13 milyar 900 milyon TL ödeme yaptı. Ödemelerin 8.1 milyar TL’si ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) gibi araç vergilerinden oluştu. Filo şirketlerinin artışında hafif ticari araçlara yönelik talep etkili oldu.

RenaultTürkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok tercih edilen markası olurken, Renault’yu Fiat, Volkswagen ve Ford izledi.
Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), yılın ilk yarısına ilişkin üyelerinin gerçekleşenlerini açıkladı. Yılın ilk yarısı itibarıyla sektörün aktif büyüklüğü 65 milyar 400 milyon TL’yi buldu.
Bu dönemde, sektörün toplam araç sayısı 2021 yılı sonuna göre yüzde 1,4 artışla; 241 bin
500 adede ulaştı.
Filo kiralamada hafif ticari araçların payı yüzde 6’ya yaklaştı.

Filo kiralama şirketleri hafif ticari araçlara yöneldi

Açıklamada ilginç bir veri ise elektrikli araçların hafif ticari araçlardan daha çok ilgi görmüş olması. Operasyonel araç kiralama sektörünün filosundaki hafif ticari araç payının yüzde 5,8’e; elektrikli ve hibrit araçların payının ise yüzde 7,6’ya çıkması da raporda dikkat çeken diğer detaylar arasında yer aldı.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici;
Otomotiv pazarında yaşanan daralmanın daha ne kadar devam edeceğini öngörmek güç… Yeni otomobil tedarikinde bu dönemde sıkıntı olduğu için araç kiralama sektörü de arzu edilen araç filosu büyüklüğüne, büyüme potansiyeli olmasına karşın, ulaşamıyor. Buna rağmen, sektör olarak müşterilerimizi araçsız bırakmamak adına çözümler üretiyor, yeri geldiğinde müşterilerimizin araç kiralama kontratlarının süresini uzatıyor ya da 2 el araçlar kiralıyoruz” dedi.
TOKKDER-Başkanı-inan-Ekici
TOKKDER Başkanı İnan Ekici
(TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi NielsenIQ iş birliği ile hazırladığı; 2022 yılının ilk yarı sonuçlarını içeren “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu” ilginç sonuçlarıyla da dikkat çekiyor.

Hibrit ve elektrikli araçlara ilgi

Rapora göre, Renault yüzde 23 pay ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok
tercih edilen markası olarak yoluna devam ediyor.
  • Renault’yu yüzde 14,5’le Fiat,
  • yüzde 10,6 ile Volkswagen ve
  • yüzde 10,4’le Ford takip etti.
Bu dönemde, sektörün araç parkının yüzde 51,3’ü kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar yüzde 26,2 ve üst-orta sınıf araçlar yüzde 13,3 pay aldı. 2018 sonunda operasyonel araç kiralama sektörünün filosundaki payı yüzde 2,9 olan hafif ticari araçların payı ise 2022 yılının ilk yarısında yüzde 5,8’e yükseldi.
Diğer yandan, filo kiralama şirketleri araç parklarında yer alan hibrit ve elektrikli araçların payının hızla artmaya devam etmesi de dikkatleri çekti. Buna göre, sektörün araç parkının büyük bölümünü yüzde 64,4 ile dizel yakıtlı araçlar oluşturmayı sürdürürken, benzinli araçların payı yüzde 28’e, hibrit ve elektrikli araçların payı ise 7,6’ya çıktı.
Filolardaki elektrikli ve hibrit araç sayısı hızla arttı.

Filolar halen sedan tercih ediyor

TOKKDER raporuna göre, yılın ilk 6 ayı sonunda operasyonel kiralama sektöründeki
gövde tipine göre araç tercihinde SEDAN karoserler yarışı önde sürdürüyor. Sedanlar yüzde 64,6 ile birinci sırada yer alırken; HATCHBACK gövde tipine sahip araçlar yüzde 19,2 ile ikinci sırada geldi. SUV tipi araçlar ise yüzde 7,8 ile üçüncü sırada yer aldı.
Rapora göre, sektörün toplam araç parkındaki araçların yüzde 71,4’ünü otomatik vitese sahip araçlar oluştururken, manuel vitesli araçların payı yüzde 28,6 olarak gerçekleşti.

Sektör 2022’nin ilk yarısında 8,1 milyar TL vergiye aracılık etti

Operasyonel kiralama sektörü, yılın ilk altı ayını kapsayan dönemde vergi tahsildarlığı görevini yerine getirmeye devam etti. TOKKDER’in raporuna göre, sektörün
2022’nin ilk yarısında ödediği vergi tutarı toplamda 8,1 milyar TL’yi buldu.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.