Filo şirketleri 9 milyar liralık araç alıp, kiraya verdi

Beklenmedik şekilde çıkış yakalayarak, yılın başındaki tahminleri boşa çıkaran Türkiye otomotiv pazarının en güçlü ayaklarından biri filolar. YApılan son araştırmalardan birine göre bu yılın 9 ayında yeni filo araç satışları 95.500 adeti buldu. Operasyonel leasing şirketlerinin üye olduğu TOKKDER bünyesindeki şirketlerin satın almalarını kapsayan bu rakamın üye olmayanların alımlarıyla 100 bin adetin üzerinde olduğu çok açık.

TOKKDER’in, bağımsız araştırma şirketi TNS Global işbirliği ile yürütmekte olduğu pazar araştırmasının 2017 yılı 3. çeyrek sonu sonuçlarını içeren “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu” yayınlandı.

2017 yılının ilk 9 ayında Türkiye operasyonel kiralama sektörü, Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 20’si olan yaklaşık 95 bin 500 adet yeni aracı filosuna kattı.

Filo şirketlerinin satın alımları 8,5 milyar TL’ye yaklaştı

2017 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 8 milyar 418 milyon TL yeni araç yatırımı yapan Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 26 milyar TL’yi aşarken filosundaki araç sayısı ise 346 bin 600 oldu.

Filo kiralama şirketleri 4.5 milyar TL vergiye aracılık etti.

9 ayda 4,5 milyar TL MTV, ÖTV ve KDV ödedi

2016 yılında yaklaşık 4 milyar 950 milyon TL vergi (KDV+MTV+ÖTV) ödeyen operasyonel kiralama sektörü 2017 yılının ilk 9 ayında da yaklaşık 4 milyar 501 milyon TL vergi (KDV+MTV+ÖTV) ödeyerek, Maliye’nin en büyük destekçilerinden ve vergi tahsilatçılarından biri oldu.

Filolar hangi markaları tercih ediyor

Yapılan araştırmaya göre bu yılın 9 ayında Türkiye operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen markalar şöyle sıralandı:

  • Renault yüzde 28,8
  • Volkswagen yüzde 14,8 
  • Ford yüzde 9,9 
  • Fiat 9,6 

 

Kiralık araçların yüzde 50’si kompakt model

Filo kiralamada en çok tercih edilen gövde tipi pazarın hakimi C segmenti olurken, bu sınıf araçların payı toplamın yüzde 50’sini oluşturdu. Küçük segment araçlar yüzde 28,5 olurken, D segmenti orta segment araçların payı da yüzde 13’ün üzerine çıktı.

Kiralık araçların yüzde 95’i dizel

Sektörün araç parkının yüzde 94,9’u dizel araçlardan oluşurken, manuel vites araçlar yüzde 53,1 pay aldılar. Bu rakama baktığımızda dizel araç satışlarının çok büyük kısmı filolara gerçekleşiyor. Perakende tüketiciler benzinli otomobilleri tercih ediyor.

Flo kiralama şirketlerinin payı ve satın almaları giderek, pazarı daha fazla domine ediyor. Şirketler de vergi avantajı, servis-vergi vb maliyet takip kolaylıkları ve kaza ve arıza durumlarında korun yaşamamak ve işini kesintiye uğratmamak için filolara daha fazla yöneliyor.

2017 ilk 9 aylık dönemde markaların filo payları

Filo kiralayanların sözleşme süreleri

 

Filo şirketlerinin araç alım fiyat ortalamaları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.