Filocular 6 ayda 47 bin otomobil aldı

Türkiye otomobil satışları içinde filo araçlarının payı artıyor, şirketler araç kiralamaya her yıl daha çok yöneliyor.

BU yılın ik 6 ayında Türkiye’de satılan otomobillerin yüzde 15’ini filo kiralama şirketleri satın aldı.

TOKKDER’in bağımsız araştırma kuruluşu TNS Global ile yaptığı bu yılın ilk altı ayına dair filo kiralama fotoğrafını genel olarak ortaya koyan araştırmanın sonuçları açıklandı.

Bu yılın ilk 6 ayındaki alımlarla toplamı 250 bin aracın üzerine çıkan kiralık filo araçları 37 .inin üzerinde müşteri tarafından kullanılıyor.

1.5 milyar lirası vergiye gitti

Filo şirketleri bu dönemde satın aldıkları 47 binin üzerindeki yeni araç için 3 milyar 168 milyon liralık ödeme yaptılar. Bu ödemelerin içinde 1 milyar 471 milyon 672 in lirası KDV, ÖTV, MTV olarak Maliye Bakanlığı’na gitti.

DİZEL SATIŞLARINI FİLOLAR YÜKSELTİYOR

Türkiye’nin yıllardır çılgınlık derecesinde düşkün olmaya başladığı dizel motorlu araç pazarını besleyen ana unsur filolar çıktı. Türkiye otomobil pazarında yüzde 60 olan dizel araç satışlarının payı, filo araçlarda yüzde 94.

Buna karşın filoların otomatik vitesli araç talepleri pazara paralel oranlarda seyrediyor. Toplam pazarda yüzde 52’nin üzerinde olan otomatik vitesli araç satışları, filo araçlarında yüzde 59’un üzerinde.

Filo pazarındaki sözleşme süreleri ise esas olarak 30-42 ay arasında yoğunlaşıyor. Çoğunlukla eor üzerinden anlaşma imzalayan filo şirketlerinin alım yaptıkları araçların ortalama fiyatı 66 bin lira seviyelerinde.

Filo kiralama sektörünün geçen yıl elden çıkardığı araç sayısı 70 bin adetin üzerinde. Bu yılın ilk 6 ayında ise 35 bine yakın kullanılmış filo aracı elden çıkarılmış.

Filo müşterilerinin en çok tercih ettiği marka Renault olmuş.

İşte filolarda tercih edilen markalar:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.