Filo’ya Fransız ilgisi

Faizlerin yükselmesi, kredi sınırlaması ve fiyat yükselişleri 2014’te otomobil ve hafif ticari satışlarında “bireysel” satışların daha çok gerileyeceğinin habercisi oldu. Neredeyse her markada  “ayrı” bir tanıma sahip filo araç satışları 2014’te ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Citroen C-Elysee ve Peugeot 301 modelleri öncesinde filo satış oranları oldukça düşük olan 2 dev Fransız markası Türkiye’de bu yıl “filo” satışlara daha da yüklenmek için çalışmalar yapıyor.

Hem satış rakamlarını yükseltmek hem de satış sonrasını desteklemeyi hedefleyen Fransız markaları filo şirketlerini ziyaret etmeye başladılar bile.

Öte yandan son birkaç yıldır satışlarının yüzde 50’den fazlasını filo pazarına yapan üçüncü Fransız Renault ise bir zamanlar “Symbol” ile lider oldukları pazarı yeniden kazanmaya çalışıyor.

Symbol üretiminin Bursa’dan alınıp, Romanya’dan ithal Dacia/Symbol gelmesiyle modelin satışları düştü. Bir zamanlar en çok satan yerli model olan Symbol, tahtını Fiat Linea’ya kaptırdı. 

Renault da, şimdi Fransa’dan gelen ekiplerle önemli filo alıcılarını Türkiye’de ziyaret edip ikna etmeye çalışıyor.

Fransızlar, filo pazarıyla yakın temasa geçerken Alman Opel de, Corsa modeliyle atakta. Bu modelde filoculara hatırı sayılır indirimler yapan markanın bu tür satışlara gün geçtikçe ilgisi artıyor.

Sonuçta bu yıl filo satışlarında bir “Fransız devrimi” yaşanacağa benziyor. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.