Fiyatı 1.5 milyon lira olan Ferrari’yi yetişen alıyor!

 

OTOMOBİL satışlarında yılın ilk 4 aylık döneminde yüzde 23 gerileme yaşanırken, süper lüks sınıf pek de hasar almadan yoluna devam ediyor.

 

2000 cc ve üzerinde motor hacmine sahip otomobil satışlarında gerileme yüzde 3.9'da kalırken, süper spor otomobillerin en önemli temsilcilerinden Ferrari de talep konusunda sıkıntı çekmeyen markalar arasında yer almaya devam ediyor.

 

Ferrari'nin en düşük fiyatı 468 bin Euro etiket taşıyan, fiyatı donanımına göre 500 bin Euro'ya kadar ulaşan California T modeli, temmuz ayında Türkiye yollarına çıkıyor. Türkiye kontenjanı 6 adet olan California T'nin 4'ü şimdiden satıldı bile.

 

Distribütör şirket Fer Mas'ın Müdürü Ferhat Albayrak, California T’nin şirketin Türkiye’deki satışlarına ciddi katkı sağlayacağını belirtti.

 

İlk 6 ayda 10 adet satılmış olacak

 

2013 yılında 23 adet Ferrari satışı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Albayrak, şunları söyledi:  

"Hedeflerimizi Ferrari’nin stratejisiyle paralel belirliyoruz. Ferrari'nin satışlarını 7 bin adetle sınırladığı bir dünya pazarında, biz de Türkiye gibi vergi oranlarının yüksek olduğu bir pazarda satışlarımızı öncelikle aynı seviyelerde tutmayı ve pazardaki mevcut varlığımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Hedefimiz 2014 yılını geçtiğimiz yıla paralel 20 veya üzerinde bir satış performansıyla tamamlamak. İlk 4 aylık rakamlar itibarıyla 5 adet aracı müşterilerimize teslim ettik, bu ay da 3 teslimat yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla ilk 6 ay sonunda 10 araca ulaşacağımızı söyleyebilirim." Satışlarının yüzde 60'ını yeni müşterilere yaptıklarını belirten Albayrak "Markanın dünya üzerinde aynı araca en çok para ödenen ülkesi konumundayız. Ortalama 500 bin Euro'nun altında fiyatımız kalmadı. Buna rağmen kriz dönemlerinde bile satış adetlerinde stabilitemizi sürdürüyoruz" diye konuştu.

 

 

8 silindirli 560 beygirlik turbo motor

 

FERRARI California T’nin Türkiye tanıtımı için Monte Carlo'dan getirilen 2+ konsepti, 14 saniyede şık bir Coupe'den sofistike bir Spider’a dönüşüyor. Patenti Ferrari’ye ait katlanabilir metal tavan (RHT) gibi özelliklerinin yanında, 7 ileri otomatik şanzımanıyla dikkat çekiyor. 8 silindirli 560 beygir güç üreten turbo motoru aracı sıfırdan 0-100 km/s sadece 3.6 saniyede ulaşıyor.

 

Turbo motora klasik Ferrari sesi çıkartan özel yapı gibi birçok farklı özelliği bünyesinde barındıran California T'de frenler de karbon-seramik.

 

Bu sayede 100-0 km/s frenleme mesafesi sadece 34 metre. En son nesil F1-Trac çekiş kontrol sistemini kullanan California T'de, yüzde 15 oranında yakıt tasarrufu ve yüzde 49’a varan tork artışı yakalanmış.

 

BELMA TOPRAK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.