Fiyatlar serbest uçuşta !

Olmayan yerli otomobilin olmayan fabrikasını kapattırmak konulu, gerçekten de fazlasıyla ‘gerçek üstü’ gibi film gibi ortam… Ama hayatın çok önemli bir gerçeği tüm en somut haliyle karşımızda duruyor… Her şey yalan bu gerçek dercesine… Tıpkı eski enflasyonist zamanlardaki gibi. Otomobil yeniden yatırım aracı mı oluyor demiyorum, oldu bile diyorum. Fiyatlar serbest uçuşta!

Kişisel bir örnekle biraz geriye gideyim. 3 yıl önce 60 bin TL civarında başlangıç fiyatına sahip otomobilimin bugünkü başlangıç fiyatı ne biliyor musunuz: Hurda indirimi olmadan tamı tamına 128 bin TL. Otomobilin üç yıl öncekiyle aynı özelliklere sahip olmaması, yeni bazı özellikler eklenmesi durumu bu kadar değiştirmemeli. Fiyatı bu kadar değiştiren en önemli etken araçtaki ek özellikler değil zaten. Benim bahsettiğim ‘başlangıç fiyatı’ kavramı üç yılda böylesine farklılık göstermesi. Bu durumda da en az etkisi olan otomotiv firması. En çok etkisi olan da ekonomik şartlar, kurlardaki zıplama, vergi artışları vs.

TL’nin bu kadar hızlı değer kaybettiği bir dönemde kullanıldıkça aşınan, değerinden kaybeden bir araç ne kadar ‘yatırım aracı’ olabilir bu tartışılır, ama 2-3 yıl önce aldığımız otomobili, aldığımız fiyatın epeyce üzerinde ikinci elde satabildiğimiz günlere geri döndük gibi.

Daha da önemli bir değişim ise geçen 10 yılda ihtiyaç olduğunu kabul ettiğimiz orta sınıf otomobillerin bile artık zenginlik göstergesi haline gelmesi oldu.

O kadar geriye gitmenin bir şey ifade etmiyor derseniz, son 6 aya bakalım.

Son 6 ayda otomobillerin fiyatları da serbest uçuşa geçmiş bulunuyor. Artış oranı vermeyeceğim.

Her markanın, hatta aynı markanın farklı modelleri arasındaki fiyat artış oranları çok farklı. Stok durumu, vergisel etkenler, piyasada bulunurluk veya bulunamazlık, kur artışları vs (Bu arada Aralık ayından bu yana TL dolar karşısında yüzde 23, Euro karşısında yüzde 22 değer kaybetti).

Hurda teşviğiyle gelebilecek indirimi bir yana bırakıyorum. Liste fiyatı 6 ay önce ne kadardı, bugün ne kadar? Ona bakalım…

 

B veya C segmentinden rastgele seçtiğim birkaç model. Hepsi benzinli.

Mesela Aralık 2017’de 48.950 TL olan Dacia Sandero 1.0 modelinin bugünkü fiyatı 61.150 TL.

Kasım 2017’de 64.900 TL’den satışa çıkan Volkswagen Polo’nun Aralık 2017’de 58.700 TL olan kampanyalı fiyatı bugün tam 86.200 TL.

68.300 TL olan Toyota Auris 1.3 modeli bugün 82.850 TL.

64.900 TL olan Fiat Egea 1.4 bugün 74.900 TL.

68.700 TL olan Opel Corsa 1.2 Enjoy, 79.400 TL.

60.250 TL olan Renault Symbol 1.0, bugün 73.400 TL.

Peki fiyatlar önümüzdeki aylarda ne olur?

Malumu ilan etmeye gerek yok.

Kurlarda yükseliş böyle devam ederse, stoktakiler bir süre daha mevcut fiyatlarından satılır, gemiye yeni yüklenenler güncellemelerden nasibini alır.

Ve bu paraları ödeyebilen her ay 70-80 bin kişi veya şirket var.

Helal olsun diyorum başka bir şey demiyorum…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.