Çocuğunuzu bir yabancıyla mı yoksa otonom araçla mı seyahate gönderirsin?

Dünyanın dev şirketleri önlerini görmek için değişik çalışmalar yapıyorlar. arama konferanslarından, konu uzmanlarına kadar pek çok görüşmeyi içine alan tahmin yöntemlerinden biri de kamuoyu araştırmaları. İşte Ford, 2019 yılının trendlerinin ne olacağını anlamak için 13 bin tüketiciyle görüşme sağlamış.

Ford Motor Company’nin 7. Trend Raporu; Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Almanya, Hindistan, İngiltere, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’de yaşayan toplam 13.012 kişinin katıldığı anket sonuçları değerlendirilerek hazırlandı.

Dünya teknolojiyi sevdi

Amerikan otomotiv şirketinin 2019 yılı Trend Raporu’nda, yetişkinlerin teknolojiye yaklaşımını gösteren sonuçlar dikkat çekiyor:

 • Araştırmaya katılan yetişkinlerin neredeyse yarısına göre korku kendilerini değişime sevkediyor.
 • Yüzde 70’i değişim için harekete geçiyor.
 • Katılımcıların yüzde 83’ü değişimin küçük adımlarla ilerlediğinde daha az korkutucu olduğunu kabul etti.
 • Yüzde 87’si, teknolojinin değişimin lokomotifi olduğuna inanıyor. Ayrıca araştırma yapılan kitledeki 10 yetişkinden yaklaşık 8’i teknolojinin “iyi bir güç” olduğunu düşünüyor.
 • Anketin en ilginç sonuçlarından biri yetişkinlerin çocuklarını bir yere gönderirken ne düşündükleri üzerine odaklanıyor. Buna göre yetişkinlerin yüzde 67’si çocuklarının, bir yabancıyla seyahat etmeleri yerine otonom araçta seyahat etmelerini tercih ettiğini gösteriyor.
 • Ankete katılanların yüzde 45’i, mobil cihazlarından ayrılabilen kişilere imrendiklerini ifade etti.
 • Ankete katılan yetişkinlerin yüzde 84’ü çalıştıkları işyerlerinin yan fayda olarak “zihinsel sağlık günleri” düzenlemesi gerektiğini düşünüyor.
 • Ankete katılanların büyük bir çoğunluğu, satın alma işlemi yaptıklarında, genellikle çevresel etkilerini göz önünde bulundurduklarını dile getirdi.
 • Katılımcıların yüzde 67’si teknolojinin işe gidiş gelişleri kolaylaştırdığını belirtti.

2019 ve sonrasında değişimi neler başlatacak?

Ford’un Trend Raporu’nda dünyadaki değişimi harekete geçirebilecek tüketici davranışları konusu da ele alındı. Buna göre gelecekte etkili olması beklenen tüketici eğilimleri şöyle özetlendi:

 1. Teknolojik Ayrım: Teknoloji, gelecekte de dünyaya nasıl bağlandığımız ve dünyayı nasıl gördüğümüz konusunda, her zamankinden daha fazla ve derin bir etkiye sahip olacak. Ancak, teknolojiye erişimi olan ve teknolojinin “iyi bir güç” olduğuna inananlar ile teknolojiye erişimi olmayanlar arasında temel bir ayrım yaşanacak.
 2. Dijital Detoks: İnsanların büyük çoğunluğu hâlâ elektronik cihazlarına bağlı olmalarına karşın, gelecekte bu eğilimin değişeceği öngörülüyor. Araştırmaya göre, birçok insan elektronik cihazlarına bağımlı olduklarını giderek daha fazla fark ediyor ve bu bağımlılıktan endişe duyuyor. Bu farkındalığı geliştiren insanlar, çevrimiçi (online) mecralarda harcadıkları süre nedeniyle kendilerini hesap verebilir kılmanın yollarını arıyor.
 3. Kontrolün İadesi: Kontrolün pek çok kişi için erişilmez göründüğü bir dünyada, en önemlisinin kendisini geliştirmek olduğunu düşünen tüketiciler, hayatlarında kontrolü geri kazanmaya çalışıyor.
Ford Trends 2019 ile 13 bin kişiye yeni trendleri sordu.
 1. Kişilerin Farklı Yüzleri, Seçimlerini Etkiliyor: Sosyal medya, günümüzde tüketicilerin hayatında büyük rol oynuyor. Tüketiciler, gerçekte oldukları kişi ile online mecralarda kendilerini tanıttıkları kişi olarak farklı karakterler üstleniyor. Bu durum, tüketicilerin satın alımlarını ve teknoloji seçimlerini daha çok etkilemesi bekleniyor.
 2. Yaşamak İçin Çalışıyorlar: Rapor, iş hayatına dair algıların değiştiğini ortaya koyuyor. Dünya çapında birçok tüketici, artık, çalışmak için yaşamıyor, yaşamak için çalışıyor. Şirketler de bu nedenle çalışanlarına yan haklar, ücretli izin ve uzatılmış izinlerle birlikte zihinsel gelişime destek olacak fırsatlar sunmaya başlıyor.
 3. Eko-Momentum: Her ne kadar yaşam boyu süren alışkanlıkları değiştirmek zor olsa de artık tüketiciler, çevresel gelişimin insan davranışındaki değişikliklere bağlı olduğunu kabul ediyorlar. Birçok tüketici, artık çevresel ayak izlerini nasıl ve nerede bıraktıkları ve bunu nasıl iyileştirebilecekleri konusunda rehberlik arıyor.
 4. Kolay Cadde: Günümüzde mobilite eskiden olduğu gibi, A noktasından B noktasına gitmek kadar basit görülmüyor. İnsanlar, bir noktadan başka bir noktaya giderken yol boyunca geçirdikleri zamanı da önemsiyorlar. Örneğin Amerikalılar, otomobillerinde tatil için aldıkları zamandan daha fazla zaman harcıyorlar. Bu nedenle insanlar artık, yoldayken işlerini halledebilme becerisine sahip olmayı istiyor ve bu eğilim, eskinin yolculuk deneyimini değiştiriyor.
Önceki İçerik“ÖTV teşviği 2019’da da devam edecek”
Sonraki İçerikYeni Ford Focus 2019 : Sürüş izlenimi
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz