Ford Capri 40 yıl sonra elektrikli olarak geri döndü

Sarı Capri 627 km menzili ile oldukça iddialı.

Elektrikli otomobil modellerine isim ve tasarım yetişmiyor. Ford da 40 yıl öncenin efsane modellerinde Capri’yi, yollara çıkarıyor. 1970’li yıllarda Almancı dayımın taa Düsseldorf’tan kontak açıp, kim bilir kaç mola sonrası Türkiye’ye geldiği, o bütün mahallelilerin hayranı olduğu o coupe. Bütün bızdıklar sarı Capri’nin etrafında dönerdik. İşte o sarı Capri 40 yıl sonra elektrikli olarak geri döndü.

Avrupa’da tasarlanıp üretilen ve en ileri teknolojileri içeren Ford Capri bakalım elektrikli olarak da eski efsane günlerini yakalayacak mı? Gelelim detaylarına…

Ford Capri’nin hikayesi coupe SUV tasarımıyla devam ediyor

Minimalist ve lüks bir tasarıma sahip iç mekan, yumuşak dokunuşlu malzemeler ve tek parça ön koltuklarla tamamlanıyor.

Ford Capri anahtarsız giriş ve çalıştırma, ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon simidi, çift bölgeli klima, masaj ve hafıza fonksiyonlu sürücü koltuğu gibi özelliklerle konfor özellikleri ¨içtimaya çıkıyor¨.

Ford’un yeni nesil bilgi eğlence sistemi SYNC Move 1 teknolojisi, 14,6 inçlik orta ekranı ile gelirken, akıllı telefonlar için kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantıları da kesintisiz entegrasyon sunuyor. Capri’de kablosuz şarj bölmesi standart

 

Yaklaşık 572 litre hacimli bagaj alanı çok iyi. Katlanabilir bagaj zemini, ön kol dayanağının altında 17 litrelik konsol ve gizli kasa da Capri’yi uzun yolda güvenli ve yeterli bir otomobil yapıyıor.

12 ultrasonik sensör, 5 kamera ve 3 radar Şerit Değiştirme Asistanı ve Çıkış Serbest Uyarısı dahil gelişmiş sürücü yardım teknolojilerine destek veriyor.

 

Elektrikli performans

  • Yeni Ford Capri genişletilmiş menzilli RWD standart paketinde 545 Nm arka tork sağlarken genişletilmiş menzilli AWD Premium paketinde 545 Nm arka tork ve 134 Nm ön tork sağlıyor.
  • 627 km menzile sahip ve elektrik tüketimi 100 km’de 13,3/14,0 kWh olarak sunuluyor.
  • Premium serisinde ise 100 km’de 15,0/15,8 kWh elektrik tüketimi performansına sahip.
  • Lityum-ion NMC batarya tipine sahip olan Capri’nin kullanılabilir batarya kapasitesi 77 kWh olarak sunuluyor.
  • Elektrikli Capri’nin DC şarj süresi ise %10-%80’e yaklaşık 28 dakika sürüyor.
  • Genişletilmiş menzilli Capri RWD tek şarjla 620 kilometreden uzun yol yapabilirken genişletilmiş menzilli Capri AWD 185 kW DC hızlı şarj kullanılarak 26 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj edilebiliyor. Ayrıca Capri 340 PS’ye varan güçle sadece 5,3 saniyede 0’dan 100 km/saat hıza çıkma kabiliyetine sahip.

 

  • Elektrikli araçlar dünyasına yeni bir tarz getirecek Ford’un yeni crossover’ı Capri, standart ve premium olmak üzere iki farklı seri seçeneğiyle ve renk alternatifleriyle satışa sunuluyor.
  • Capri’nin standart paketi 19 inç alaşım jantlar, 17 litrelik merkezi dev konsol saklama alanı, sesli komutla ayarlanabilir 14,6 inç SYNC Move 1 orta ekran ve güvenli My Private Locker (Özel Kasa), masaj fonksiyonlu sürücü koltuğu, ısıtmalı direksiyon simidi ve ön koltuklar, otomatik kararan dikiz aynası, bağlantılı navigasyon, kablosuz akıllı telefon entegrasyonu gibi çarpıcı detaylar içeriyor.

 

Capri’nin Premium paketinde standart pakete ek olarak 20 inç alaşım jantlar, ortam aydınlatması, B&O ses sistemi ve eller serbest bagaj açma gibi konfor özellikleri yer alıyor. Ford Capri’nin standart sürücü destek sistemleri arasında sunulan çıkış serbest uyarısı, Dur-Kalk özellikli IACC ve geri görüş kamerası gibi özelliklere ek olarak Premium pakette göz kamaştırmayan uzun huzmeli dinamik Matrix LED far donanımına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

 

Capri’nin güvenlik özellikleri arasında Kör Nokta Uyarı Sistemi, Çıkış Serbest Uyarısı, Aktif Frenlemeli Çapraz Trafik Uyarısı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Kaçış Direksiyon Asistanı, Ön ve arka park sensörleri, Dur – Kalk özellikli Akıllı Adaptif Hız Kontrolü 12, Şerit Çıkış Uyarısı 13, Şeritte Kalma Yardımcısı13, Çarpışma Önleme Yardımcısı, Geri Görüş Kamerası, Geri Fren Asistanı, Seçilebilir Sürüş Modları, Trafik Levhası Tanıma ve Hatalı Yön Uyarısı özellikleri bulunuyor. İsteğe bağlı olarak ise Sanal gösterge paneli, Aktif Park Asistanı ve Şerit Ortalama gibi özellikler tercih edilebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.