Ford dizel soruşturmasına alındı, emisyon değerleri soruşturma altında

Amerikan (ABD) Adalet Bakanlığı, ülkenin otomotiv devi Ford için emisyon sertifikalandırma süreciyle ilgili adli soruşturma açtığını ilan etti.

Amerikalı otomotiv şirketi geçtiğimiz aylarda soruşturmaya Amerikan Çevre Koruma Ajansı ve Kaliforniya İklim Kurulu’nun dahil edilmesini kabul etmişti. Şirket ayrıca yakıt ekonomisi ve test aşamalarının yeniden ele alınması için bağımsız uzmanlarla anlaştığını da açıklamıştı.

Ford yaptığı duyuruya bu süreçte denetleme kuruluşuna veya tüketicilere verilen bilginin düzeltilmesi gerekip gerekmediğini bilmediğini de eklemişti.

Ayrıca şirket tarafından borsaya yapılan açıklamada “değerlendirmenin ölçüm sistemini aldatmak için bir cihaz kullanımıyla alakalı olmadığı” özellikle ve tekrar belirtildi.

Ford son 6-7 aydan beri denetleyici kurumlara verilen kilometre ve karbon salınımı bilgilerinin yanlış hesaplandığıyla ilgili şikayetleri araştırıyor. Bu araştırmanın devamında şubat ayında araçlarının yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon seviyelerini düşürmek için; kullandığı yöntemi değiştirmek için de farklı seçeneklerin ele alındığını duyurmuştu.

Volkswagen skandalı şüpheleri artırdı

Amerikan federal ve Kaliforniya denetleme kurumları 2015 yılında Volkswagen’in, dizel motorların emisyon salınım standartlarına uygunmuş gibi göstermek için hile yaptığını ortaya çıkarmıştı. Volkswagen emisyon ölçüm cihazlarını aldatan yazılımlar kullandığının ortaya çıkmasının ardından diğer otomotiv üreticileri üzerindeki denetimler artırılmıştı.

Ocak ayında Fiat Chrysler dizel emisyon testlerinde isteğine uygun sonuçlar çıkması için yasadışı yazılım kullandığı suçlamasıyla karşılaşmıştı. FCA açılan adli soruşturmada 800 milyon dolar tutarında tazminat ödemeyi kabul etmişti.

Mercedes marka lüks otomobillerin üreticisi Daimler de dizel araçlarda karbon salınımını düşük gösterdiği iddiasıyla soruşturma geçiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.