Ford, GM yolda giderken lastik değiştirmek zorunda

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık firması KPMG’nin, üst düzey yönetici araştırma şirketi Egon Zehnder’le birlikte yaptığı araştırma; dünyanın önde gelen otomotiv firmalarının sektörlerini yıkan dijital dönüşüme hazırlıklı olmadığını gösterdi.

GM, Ford, Mercedes, VW eski üretici şirketler olarak geleceğe milyarlarca dolar harcıyorlar. Ama araştırma sonuçları dijital dönüşüme hazırlık konusunda eski şirketlerin ‘yolda giderken lastik değiştirmek’ zorunda kalacağını; yeni şirketlerin avantajlı olarak maça dahil olduğunu gösteriyor.

Araştırmaya, dünya genelinde dev markalardan 527 otomotiv yöneticisi katıldı. Araştırma, dijitalleşmeye karşı sektörün neredeyse tamamında bir farkındalık oluştuğunu; buna karşın stratejik ve kültürel düzeyde hazırlık yapılmadığını ortaya koyuyor.

Araştırmadan öne çıkan bazı satırbaşları

  • Katılımcıların yüzde 92’si, sektörü değiştiren dijitalleşmeye ayak uydurmak için yeni ve farklı bir kültürel yaklaşımın zorunlu olduğuna ikna olduklarını belirtirken; sadece yüzde 29’u ‘fail first, fail fast’ (bir sistemde hata oluşturabilecek durumu zamanından önce fark edip; en kısa zamanda başarısız olmak) yönteminin; bu yeni yaklaşım için rehber niteliği taşıdığını düşünüyor.
  • Yöneticilerin yüzde 57’si dijitalleşmenin ön koşulunun süreç değişiklikleri olduğunu söylüyor. Kültürel değişim ve liderlik bilinci ise listede en alt sırada.
Yapay zeka dijitalleşmenin önemli argümanlarından biri.
  • Yapay zeka ve diğer dijitalleşme teknolojilerinin kullanımı sorulduğunda katılımcıların yaklaşık yüzde 50’si, stratejilerinin bu teknolojilerin erken takipçisi olmak olduğunu belirtiyor. Ancak, sadece yüzde 40’ı bu alanlarda ilk harekete geçen olmak istediklerini söylüyor.
  • Katılımcıların yüzde 66’sı, geleneksel ve yeni iş modellerinin bir arada yürütülmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyor; yüzde 34’ü ise ürünlerde ve iş modellerinde tam bir dönüşüne inandıklarını ifade ediyor.
  • Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 60’ı aşkın bölümü; başarılı bir dijitalleşme süreci için rakipleriyle rekabet etmek yerine işbirliğine gitmeleri gerektiği fikrinde birleşiyor. Bu oran CEO ve C-suite seviyesi yöneticilerde yüzde 80’ler seviyesindeyken, departman yöneticileri seviyesinde yüzde 19’a kadar geriliyor.
  • Yöneticilerin yüzde 80’i, şirketlerinin sadece tek bir dijitalleşme stratejisi olduğunu söylüyor. Sadece yüzde 12’si, bu alanda farklı stratejiler uyguladıklarını belirtiyor.

KPMG Türkiye’den Hakan Ölekli, “Araştırma açıkça ortaya koyuyor ki otomotiv endüstrisi hala geleneksel ‘üretim optimizasyonu’ zihniyetinde kalmış durumda. Sektöre yeni giren oyuncular sadece yeni kartlarla oynama avantajına sahip. Klasik sektör oyuncuları ise araç hareket halindeyken lastik değiştirmek zorunda” diye konuştu. Ölekli, bu durumun dezavantaj olarak algılanmaması gerektiğini, zira doğru adımlarla önemli bir avantaja çevrilebileceğini vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.