Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Ford Mondeo hibriti seçerek benzinli motorunu geride bıraktı

Ford, Avrupa’nın katı “CO2 emisyon standartlarını” karşılayamadığı için Mondeo modelinde kullanılan 1.5 litrelik EcoBoost turbo benzinli motorundan vazgeçti.

2021 çevre standartlarına göre emisyon seviyelerinin ortalama 95 grama düşürülmesi gerektiğinde hazır olmak isteyen Ford, Mondeo modelinde sadece hibrit ve dizel motor seçenekleri sunacak. Genellikle dizelin terk edildiği göz önüne alındığında, bu birçok kişiye garip gelebilir. Ford’un aynı stratejiyi önümüzdeki yıl S-Max ve Galaxy modelleri için de uygulaması bekleniyor.

Ford Avrupa Pazarlama, Satış ve Servis Başkan Yardımcısı Roelant de Waard; “Mondeo için benzinden hibrit motorlara geçiş, elektriğe giden yolda atılan büyük bir adım. Yılda 20 bin kilometreden daha az sürüş yapan müşteriler için, hibrit akıllı bir seçim ve dizel modelden daha da ucuz bir seçenek.” dedi

Ford Mondeo hibrit versiyonunda, bir elektrik motoru ve 1,4 kilowatt-saat pil ile birlikte  187 beygir güç üretebilen atmosferik bir Atkinson devirli benzinli motor kullanıyor.

Türkiye’de 1.5 litre EcoBoost ve 2.0 litre EcoBlue motor seçeneklerine sahip olan Ford Mondeo, 337 bin 300 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu daralmanın ardından Mondeo motorlarının ülkemizdeki geleceği ise henüz belli değil.

Leave A Reply

Your email address will not be published.