Ford Otosan’a 11,2 milyon Euroluk akıllı yatırım

Ford Otosan Kocaeli tesislerindeki akıllı fabrika çalışmalarında kilometre taşı niteliğinde bir ilerlemeyi hayata geçirdi. Endüstri 4.0 ve akıllı fabrika uygulamaları ile Dünya Ekonomik Forumu (WEF) “Global Lighthouse Network” listesine giren Ford Otosan; adım adım akıllı fabrikaya dönüşüyor. 11,2 milyon avroluk yatırımla pres kapasitesi yıllık 500 bin araca yükseliyor. Bu yatırımla Kocaeli fabrikası elektrikli araç üretimine daha hazır hale gelecek. Ford Otosan Ar-ge mühendislik takımı Ford Focus için de çalışmıştı.

Ford Otosan; Kocaeli Fabrikası’nda devreye aldığı tüm makineleri birbirine bağlayan bir yazılım platformu üzerinde; yapay zeka algoritmaları ile veriden değer yaratmayı hedefliyor.

Ford Otosan, Endüstri 4.0 destekli ilk Yüksek Hızlı İşleme Merkezini ve elektrikli araç üretimine de hizmet edecek; alüminyum parçaları üretebilen; yeni ve en hızlı robotik otomasyonlu pres hattı; ‘Hat 30’u devreye aldığını duyurdu.

Yeni Yüksek Hızlı İşleme Merkezi, Sensör ve yazılımlarla uzaktan izleme ve erişim, 7/24 çalışma imkanı sağlıyor

Yeni Yüksek Hızlı İşleme Merkezi sayesinde akıllı sensörler ile anlık olarak; tüm süreçlerin koordinasyon ve takibi gerçek zamanlı olarak sağlanacak. Geliştirilen algoritmalar adaptif bir üretim süreç yönetimine imkan sunarken; sistemde oluşabilecek arızalar daha erken teşhis edilebilecek.

Tesiste geniş bant aralığına sahip kablosuz haberleşme teknolojisi sayesinde; tüm makine ve enstrümanların uzaktan erişim ve kontrolü mümkün olacak.

Otomatik üç boyutlu kalibrasyon sistemi ile geometrik doğruluğun sürekliliği sağlanacak; yeni nesil motor ve sürücüler ile de enerji tüketimi %10 azalacak.

Toplam 2,2 milyon avroluk yatırım ile hayata geçirilen Yüksek Hızlı İşleme Merkezi; gelişmiş otomasyon alt yapısı sayesinde 7/24 çalışabilecek. Böylece, yıllık iç kaynak işleme kapasitesi yüzde 18 oranında artarak; 160 kalıp/yıl temposuna ulaşacak.

11,2 milyon avroluk yatırımla pres kapasitesi yıllık 500 bin araca yükseliyor

Bu yatırım Ford Otosan elektrikli araç üretimine katkı suncak. 11,2 milyon avroluk yatırımla devreye alınan yeni pres hattı ‘Hat 30’, Kocaeli Fabrikası’nda pres kapasitesini yıllık 500 bin araç üretimini destekleyecek hal geldi.

İlk kez ‘optik merkezleme teknolojisi’ sisteminin kullanıldığı ‘Hat 30’ projesi ile üretim hızı yüzde 33 oranında artırıldı. Yine sektörde bir ilk olan çekme preslerinde ses analizi ile tüm parçalarda incelme/yırtık tespit sistemi devreye alındı. Hat sonunda 2000 metrekareye varan alan kazancı için hat sonu “T-Konveyör” sistemi kullanıldı.

Ford Otosan Kocaeli Fabrikası yapay zeka ile veriden değer yaratacak

Kocaeli Fabrikası’nda, gerçek ve anlık veriden değer yaratma stratejisi ile tüm ekipmanları birbirine bağlayan bir yazılım platformu 2019 yılı başında kullanılmaya başlamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz