Ford Otosan Rakun için motor üretecek Wat Motor AŞ satıldı

Ford OTosan Rukan motorunu Wat üretiyor

Geçtiğimiz hafta 2018 yılından bu yana süren çalışmaların sonucunda Ford Otosan’ın  hisselerinin tamamına sahip olduğu Rakun Mobilite şirketi ilk elektrikli motosikletini tanıtmıştı. Yıllık satış rakamları belirtilmese de 10 bin adetlerin düşünüldüğü; ikinci plandaki hedefin ise içten yanmalı küçük motosikletlerle rekabet olduğu anlaşılıyordu. Hem şirkete hem de modele Rakun adı tartışmalar sonrası verilirken; asıl hedef kitlenin Getir, Yemek Sepeti gibi motosiklet filolarıyla üçer yıllık kiralama sözleşmeleri olduğu ortaya çıkıyordu. İşte bu tanıtımın ardından konuyla ilgili yepyeni bir gelişme ise arka planda gerçekleşti. Ford Otosan’ın Eskişehir kamyon fabrikasında üretilecek Rakun için elektrikli motorları temin edecek olan Arçelik şirketi Wat Motor AŞ devredildi.

Ford Otosan’ın sahibi olduğu Rakun Mobilite için elektrikli motor geliştiren Arçelik iştiraki Wat Motor satılıyor. Arçelik, Wat Motor Sanayi ve Ticaret AŞ’deki hisselerini sattığını KAP’a açıkladı.

Rakun-motosiklet
Ford Otosan Eskişehir fabrikasında üretecek, tek şarjla 100 km gidecek, azami hızı 45 km olacak, ehliyetsiz kullanılabilecek yeni scooter geçen hafta tanıtılmıştı.

Arçelik sattı, Koç Investments Hollanda aldı

Wat Motor şirketinin sahibi olan Arçelik tarafından bugün KAP’a yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Şirketimiz ana faaliyet konusu dışında motor, motor aksamları, redüktör, güç aktarım ekipmanları, servo sistemleri üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren Wat Motor Sanayi ve Ticaret AŞ, 2018 yılında kısmi bölünme yöntemiyle şirketimiz bünyesinden çıkarılarak yüzde 100 bağlı ortaklığımız haline gelmiştir.

Açıklamada, Wat Motor Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kendi sektöründe global olarak gelişmesi hedefi dikkate alınarak, ana iş koluna odaklanılması amacıyla, KPMG Yönetim Danışmanlığı AŞ tarafından hazırlanan değerleme raporuna uygun olarak; Arçelik’in WAT Motor Sanayi ve Ticaret A Ş’de sahip olduğu payların tamamının 25 milyon 900 bin euro bedel karşılığında şirketin ana ortaklarından

Koç Holding AŞ’nin yüzde 55, Temel Ticaret ve Yatırım AŞ’nin ise yüzde 45 nihai pay sahipliği bulunan Hollanda’da yerleşik Koç Investments BV’ye satılmasına karar verildiği bildirildi.

Rakun motosiklet tanıtımının ejv sahipliğini Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün üstlendi.

Rakun motosikletin hikayesi

Ford Otosan’ın Eskişehir’deki kamyon fabrikasında üretilecek Rakun için; bugüne kadar 4 milyon avro yatırım yapıldı. İlk çalışmaları 2018 yılında başlayan Rakun, Ford Otosan bünyesindeki 4-5 mühendisle yola koyulmuştu. Giderek üst yönetimden onay alan motosiklet projesi, 3 yılda ete kemiğe büründü.

2022 yılının ilk aylarında satışa çıkacak olan yeni Rakun için hedef kitle motosiklet filosu kiralayan şirketler.

Rakun, iki ve üç tekerlekli iki ayrı versiyonla üretilecek.

Aracın motoru için Arçelik iştiraki Wat Motor Sanayi AŞ çalıştı. Arçelik için küçük çaplı fırçasız elektrikli motor üreten Wat, ölçek büyütmüş ve scooter için 5 kwA’lık motor geliştirmişti. Geliştirilen motor için LG marka pil hücreleri tercih ediliyor. 45 km azami hıza sahip motor, bu sayede B sınıfı ehliyetle de kullanılabilecek.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz