‘Yerli şanzıman’ için, Bugatti’nin Ricardo’su ile anlaştı!

Türkiye otomotiv sanayinin en büyük ihracatçı ve üreticisi Ford Otosan’ın yeni dönemdeki en önemli yatırımlarından biri de “yerli şanzıman” geliştirmesi olarak açıklanmıştı. 50 milyon Euro’ya yakın bir yatırımla 2020 yılına kadar ortaya çıkması hedeflenen yerli şanzımanın mühendislik çalışmaları için İngiliz Ricardo firmasıyla anlaşma sağlandığı iddia edildi. Automotive News’de yayınlanan habere göre bu işbirliğini Ricardo yöneticileri kabul ettiler. Ford Trucks ile Ricardo’nun şanzıman işbirliği nasıl hayata geçecek?

Haberde Ricardo’nun, Ford Otosan ile 2020 yılında yola çıkacak yeni nesil ağır ticari araç şanzımanlarında işbirliği yaptığı belirtiliyor.

İşbirliğinin gelecekteki ticari araç platformları için ağır hizmet transmisyon ailesi geliştirme ortağı olmayı içerdiği anlaşılıyor.

Türkiye’nin en büyük sanayi grubu olan Koç Holding’in Amerikan Ford ile eşit hisselere sahip olduğu, halka açık bir şirket olan Ford Otosan, Türkiye’nin en büyük otomotiv şirketi ünvanına sahip. Yeni dönem için bu yıl 230 milyon euroluk yatırıma başladığını da açıklayan şirket, ünvanını devam ettirecek Ar-Ge çalışmalarına da imza atıyor.

230 milyon Euro: 3 modelinde yenilik yılını başlattı !

Ford Otosan, ağır ticari araçlara ve ilgili güç aktarma teknolojilerine odaklanan, Türkiye’nin en büyük AR-GE merkezlerinden birine sahip. Bu merkezde 1500 civarında mühendis görev yapıyor.

Ricardo, Ford Otosan’ın üreteceği yeni nesil Ford Trucks kamyon ve çekicilerde kullanılacak ve Ford Otosan tarafından üretilecek son teknoloji ürünü şanzımanların tasarımı ve geliştirilmesine çalışacak. Bu çalışmalara teknik danışmanlık hizmeti verecek.

Ricardo, bu hizmet için Ford Otosan tarafından seçildi.

Ford Trucks, Rusya’dan Afrika ve Ortadoğu’ya bir çok ülkede distribütör faaliyetlerine başladı.

Bugatti Veyron’a çalışan Ricardo kimdir?

Kuruluşu 1985 yılına uzanan bir sanayi şirketidir. Tank motorlarından motor sporlarına, off-road araç ekipmanlarından ağır ticari araçların en büyüğüne kadar bir çok alanda dayanıklılık isteyen araç türleri için yürüyen aksamlar geliştiriyor ve üretiyor.

8 binin üzerinde mühendisin çalıştığı İngiliz şirket, 1917 yılında İngiliz ordusu için tank motorları üretimiyle gelişiminin ilk yıllarını tamamlamıştı.

Ricardo, yüksek performanslı şanzımanlarda referans noktası olma iddiasında. Son yılların en önemli otomobillerinden Bugatti’yi tasarım ve geliştirme konusunda destekledi. Son yılların en güçlü otomobillerinden Bugatti Veyron için son derece gelişmiş dört çeker tahrikli çift debriyaj tahrik sistemi üretti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.