Ford Red Bull ile Formula 1’e geri dönüyor

Red Bull Ford, Oracle Red Bull Racing ve Scuderia AlphaTauri takımları için güç ünitelerini 2026 yılından itibaren sağlayacağını açıkladı.

Formula 1 takımlarında yapılan yeni iş birlikleri takipçilerini heyecanlandırmaya devam ediyor. Audi kısa bir süre önce motor sporlarının en önemli organizasyonlarından Formula 1 yarışları için 2026’dan itibaren, FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası‘nda özel olarak geliştirilmiş aracıyla yarışacağını duyurmuştu. Amerikan otomotiv üreticisi de F1 dünyasında rekabete ortak oluyor.

Ford ve Red Bull güçlerini birleştirdi

Red Bull Powertrains ve Ford ortak olarak Oracle Red Bull Racing ve Scuderia AlphaTauri takımları için 2026 yılından başlayarak en az 2030’a kadar yeni nesil hibrit güç ünitesi geliştirecek.

İki ortak, 2026 sezonuna hazır olacak şekilde yeni teknik düzenlemelere uygun, içerisinde 350 kW gücünde bir elektrik motor ve sürdürülebilir yakıtlarla çalışan içten yanmalı motor bulunan güç ünitesini bu yıl itibariyle geliştirmeye başlayacak.

2026 yılında Ford; Mustang GT3 ile Le Mans 24 Hours, M-Sport Ford Puma Hibrit Ralli1 ile WRC, Ranger Raptor ve Bronco ile Baja 1000, Mustang ile NASCAR, NHRA ve Supercars dahil olmak üzere, WEC ve IMSA’dan Formula 1’e kadar tüm yarış disiplinlerinde yarışan tek üretici olacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.