Ford Romanya fabrikasını Otosan alıyor, dünyadaki 5 büyükten biri oluyor

Ford Otosan, Ford’un Romanya’daki Craiova fabrikasını bünyesine katmak üzere Ford ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Avrupa’nın en büyük ticari araç üssünün sahibi Ford Otosan; Romanya fabrikası satın alımı ile uluslararası bir otomotiv üretim şirketi haline gelirken; üretim kapasitesini “şimdilik” 900 bin araca çıkaracak.

Ford’un ortağı olduğu Ford Otosan, Ford’un sahibi olduğu Ford Capital BV’ye ait Ford Craiova fabrikasını 575 milyon avroya satın aldı. Romanya’daki fabrikada halen Ecosport ve Puma modelleri üretiliyor. Ford bu tesisi Romanya’daki özelleştirme idaresinden alarak, modernize etmişti.

Ford Puma
Ford Otosan Puma üretecek.

Türkiye’nin ihracat şampiyonu Ford Otosan Kocaeli’de yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirileceği; 2 milyar avroluk yeni yatırımını da açıklamış; ve bu kapsamda 210 bin araçlık yeni kapasite ekleyeceğini belirtmişti.

Ford Otosan, Craiova fabrikasında tasarımını ve mühendisliği kendisine ait yeni Courier binek ve ticari araç modeli ile tam elektrikli versiyonunu üretecek. Ayrıca, hali hazırda Craiova’da üretilen Ford Puma ve Puma’nın yeni tam elektrikli versiyonu ile 1.0 lt benzinli EcoBoost motorların üretimini gerçekleştirecek.

Ford Craiova fabrikasının özellikleri
Koç Holding ile Ford Motor ortaklığındaki Türk şirketi Ford Otosan, Amerikalı şirketin Romanya fabrikasını satın alarak, büyüklüğünü ikiye katlıyor.

Ford’un ortağı olduğu Ford Otosan, Ford’un sahibi olduğu Ford Capital BV’ye ait Ford Craiova fabrikasını satın aldı.

Ford Otosan, sahipliği yüzde 100 Ford Otosan ortağı Ford Motor Company’e ait Ford Capital B.V.’ye ait Craiova fabrikasını 575 milyon avro işlem bedeli ile satın almak üzere anlaşma imzaladı. Ayrıca tesisin gelecekteki kapasite kullanım oranı dikkate alarak; en fazla 140 milyon avroya kadar ilave ödeme yapılması konusunda taraflar anlaşmaya vardı.

Bu anlaşma ile Ford’un Craiova’da yer alan araç ve motor üretim tesislerinin sahipliği Ford Otosan’a geçiyor. Devir işlemleri bu yılın üçüncü çeyreğine kadar tamamlanarak, en geç Eylül 2022’de Ford oTosan tabelası Craiova fabrikasının kapısına asılacak.

Bu tesiste yeni Transit Courier’nin van ve kombi versiyonları; 2023 itibariyle ve bunların tam elektrikli versiyonları 2024 itibariyle üretilecek. Ayrıca Craiova’da halen üretimi yapılan; Ford Puma’nın tam elektrikli versiyonu da, 2024 itibariyle devreye alınacak.

Ford Otosan geçtiğimiz yıl Kocaeli fabrikalarının kapasitesini 650 bin araca çıkaracağını açıklamıştı. Craiova fabrikasının 250 bin araçlık kurulu kapasitesinin de eklenmesi ile şirketin toplam yıllık üretim kapasitesi 900 bin aracın üzerine çıkacak. Şimdilik 900 bin olan bu rakamın 1 milyon adetin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu adet ile de Ford Otosan dünyadaki en büyük 5 otomotiv üretim tesisinden biri haline gelecek.

Çalışan sayısı da 20 bini geçecek. Anlaşmanın tamamlanması ile Ford Otosan Romanya ile birlikte 2 ülkede 4 fabrikası ile; Transit, E-Transit, yeni nesil 1 ton Transit Custom ve tam elektrikli versiyonu, yeni Transit Courier, ve yeni Transit Courier tam elektrikli versiyonu, Ford Puma ve yeni Ford Puma tam elektrikli araçlarının yanı sıra Ford Trucks markalı araçları ve Rakun’u üretecek.

Ford Otosan’ın şirket satın almasın Otoajanda.com kurucusu ve Yayın Yönetmeni Bloomberg HT televizyonunda değerlendirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.