Ford Rusya’ya çelik gövdeyi Volga’daki Türk şirket verecek

Bursa merkezli Coşkunöz Holding, Ford Rusya üretimine gövde parçaları üretecek. Volga bölgesinde Magnitogorsk Iron & Steel Works (MMK) ile birlikte kurulan çelik pres fabrikası Ford’un Rusya’da ürettiği Kuga, Explorer modellerinin birçok çelik parçasını tedarik edecek. Bugün tesisin ilk üretim imzası Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Çelyabinsk Oblastı Valisi Boris Dubrovskiy, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, MKK, Coşkunöz Holding, Ford Sollers şirket başkan ve CEO’larının katılımı ile gerçekleştirildi.

Türkiye’de dünya çapında üretim standartlarına ulaşan, ihracat yapan yan sanayi şirketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bir yandan da yurtdışında yatırım yapan şirketlerin sayısı…Fiat FCA, Ford, GM, Honda Toyota, Mercedes Benz, Renault, VW gibi devlere ABD, Brezilya, Çin, Rusya, Almanya, Fransa gibi ülkelerde tedarik sağlayan Coşkunöz, 2014 yılında Rusya’da kurulan şirketiyle doğrudan orada bulunan üreticilere tedarik sağlayabiliyor.

Ford Rusya’da Kuga, Explorer üretiyor

Fabrika 1.1 milyonluk üretim havzasında

Bursa merkezli Coşkunöz Holding, Rusya’nın 1.1 milyon adet üretim hacmi bulunan Volga Bölgesi’ndeki yatırımında ilk önemli meyveleri toplamaya başlıyor. MMK Coşkunöz Alabuga şirketi istikrarlı bir fiyatla düzenli olarak Ford Rusya’ya kesilmiş ve preslenmiş ürünleri göndermeye başladı. Sözleşmeye göre çelik merkezinden yılda 60 bin tona kadar alım yapılacak. Ford Explorer, Ford Kuga, Transit burada üretiliyor.

MMK-Coşkunöz Alabuga, çelik saç-blanklar, otomobil kaporta parçaları üretimi için gerekli delik ve bükümlü saçları üretiyor. Özellikle Volga ve Ural Bölgeleri’nde bulunan Rus otomobil üreticilerine ve Rusya’da faaliyet gösteren yabancı otomobil imalatçılarına hizmet vermeyi hedefliyor. Yılda 41,5 bin ton kapasiteyle üretim yapacak olan şirketin Ford Rusya yanısıra KAMAZ, KAMAZ-Daimler, AVTOVAZ, GM-AVTOVAZ, UAZ, GAZ gibi firmalar yer alıyor.

Coşkunöz Holding CEO’su Erdem Acay törende konuştu

Coşkunöz burada fırsat sunuyor

Coşkunöz Holding CEO Ahmet Erdem Acay, bu anlaşma ile araçların üretiminde kullanılan çeliğin 4 bin 500 km’ye ulaşmak zorunda kaldığı lojistik yolculuğun şimdi üretime hazır halde 500 km yola indirgendiğini kaydetti. Coşkunöz CEO’su presli saç parça imalatının yerelleştirilmesinin, lojistik optimizasyonun, ihracat gibi fırsatları arttıracağını belirtti. Erdem Acay, sözlerini “otomobil üretiminde kalitenin artması, sonrasında maliyetlerin düşürülmesi gibi Rusya’nın bu bölgesine birçok fayda sağlayacağımız ortadadır.” ifadeleriyle sürüdürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.