Ford Tourneo Courier çipsiz kalmayacak

ford tourneo courier

Çip yokluğu nedeniyle üretimlerin aksadığı, araç bulunamadığı günümüzde; otomotivciler kendi çiplerini üretmeye yöneliyor. Bu konuda Tesla’dan sonra ilk adımlardan biri de Tourneo Courier, Puma ve Kuga modellerinin üreticisi Ford tarafından geldi. Ford ve GlobalFoundries, yarı iletken (çip) üretimi ve teknoloji geliştirme konularında birlikte ilerlemek isteğini ortaya koydular.

Ford’un çip geliştirmeye kendisinin girdiği gerçeği, iki şirketin ortak açıklamasında açıkça belirtilmiyor. Ancak Reuters haber ajansı, Ford Başkan Yardımcısı Chuck Gray’in, Ford’un kendi çiplerini tasarlamak ve bir ortak tarafından üretilmesini istediğini söylediğini aktarıyor. Ford’un bu alandaki partneri olacak GlobalFoundries, fason üretici olarak biliniyor. Örneğin Tesla, kendi geliştirdiği çipleri bu şirkete ürettiriyor.

GlobalFoundries şirketinin bu işbirliğiyle Ford’a yeni çip tedariki yatırımı ayırabileceği düşünülüyor.

Öte yandan iki şirket, otomotiv endüstrisinin ihtiyaç duyduğu yarı iletkenleri tedarik etmek için ortak araştırma ve geliştirme yapmak istiyor. Ford Tourneo Courier, Connect, Kuga, Puma ve Fiesta gibi birçok modelde yer alan yeni nesil sürüş yardım sistemleri, pil yönetimi ve araçlardaki ağ iletişimi için ortaklaşa çip geliştirilecek.

Yeni Ford Tourneo Connect ilk kez dört tekerlekten çekiş ile sunulacak!

Ford CEO’su Jim Farley, anlaşmanın gelecekte Ford’u farklılaştıracak kilit teknolojileri ve yetenekleri dikey olarak entegre etme stratejisinin uygulanmasının sadece ilk örneği olduğunu söylüyor.

Global Foundries, Dresden’de Avrupa’nın en büyük yarı iletken fabrikasının yanı sıra, ABD’de üç ve Singapur’da bir fabrika işletmektedir. Singapur’da 2023’te 4 milyar ABD doları değerinde başka bir üretim tesisinin faaliyete geçmesi planlanıyor.

Abu Dabi devlet fonu Mubadala, dünyanın üçüncü en büyük sözleşmeli üreticisi olan şirketin neredeyse yüzde 90’ını kontrol ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz