Ford Otosan 20.5 milyar TL yatırımla 3 bin kişiyi işe alacak

Ford Otosan yatırımlara devam ediyor. Üç gün önce Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün tarafından açıklanan Gölcük Fabrikası elektrifikasyon yatırımları bugün daha büyük hacimli olarak yeniden şirket tarafından ilan edildi.

Açıklama, bugün Resmi Gazete’de 2026 yılına kadar yapılması planlanan 20,5 milyar TL yatırımı kapsayan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın yayınlanmasından sonra yapıldı.

Ford Otosan buna göre, önümüzdeki 6 yıl boyunca hayata geçireceği yatırım ile şirket olarak güçlenirken; Türkiye otomotiv sanayiine katkı sağlayıp global arenada rekabet gücünü artıracak.

20,5 milyar TL tutarındaki bu yatırım ile elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projeleri hayata geçirilecek. Bu kapsamda üretim tesisleri modernizasyon ve otomasyon çalışmalarının geliştirilmesi; Ford’un Avrupa’da devam eden ticari araç pazar liderliğini koruyacak şekilde kapasitenin artması hedefleniyor.

Kocaeli Fabrikaları araç üretim kapasitesi 650 bine çıkarılırken; batarya montaj fabrikası kapasitesi 130 bin adede ulaşacak. Bu yatırımlarla 3 bin kişilik ek istihdam sağlanması bekleniyor. Ford Otosan açıklamasında, “yatırımlarımıza ilişkin detayları önümüzdeki dönemde paylaşmaya devam edeceğiz.” denildi.

Teşvik belgesine göre istihdamın 200 kişisi nitelikli personelden oluşacak. Yatırım sonucu kurulacak tesisin yıllık üretim kapasitesi 210 bin elektrikli araç ile 130 bin batarya olacak.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.