Ford’dan 3 şehir, 3 bayi, 5 model

Ford’dan 3 şehir, 3 bayi, 5 model

52 yıllık efsanesi Mustang ile ne yapabileceğini gösteren Ford, sportif aleme geri döndü. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Türkiye’deki ilk teslimatları başlayan Mustang GT, bu yıl üç haneli satış rakamlarıyla premium ve sporcu segmentine giriş yapıyor.

Artık Ford, adının pistlerin ötesinde sportif modellerle de anılmasını istiyor.

Mustang satışıyla başlayan bu iştah, bu ay içinde yeni lüks SUV Edge ile devam edecek. Ayrıca bunların yanına sportif karekterli Fiesta ST, Focus ST eklenecek.

Bir de özel siparişle Focus RS sıraya girebilir belki de…

Honda’nın Type-R, Volkswagen’in Golf GTI, Seat’ın Leon FR, Peugeot’nun 208 GTI ve 308 GTI modelleriyle yer aldığı parkurlarda artık Ford da spora başlıyor.

Ford’un bu yıl sonuna kadar 250 adetlik bir projeksiyonunun bulunduğu spor araçlar segmentinde yer alması neredeyse ilk kez gerçekleşecek.

SPORCU FORDLARA ÖZEL PAZARLAMA

Ford Otosan’ın sporcuları sadece üç Ford bayisinde satılacak. Ford’un özel eğitim verdiği bu üç bayi İstanbul’da Şahsuvaroğlu, Ankara’da Tur Oto ve Antalya’da Bilaller olarak belirlendi. Ford’un Türkiye’deki tüm bayileri bu araçlar için temel eğitim aldı ama derinlikli eğitim bu üç bayiye verildi.

Ford’un sporcuları bu üç bayide özel köşelerde, özel elemanlarca satılacak.

Bu üç bayi, Ford’un önümüzdeki dönemde yollara çıkaracağı tüm premium ve sporcu Ford’ların satışında da başrolü oynayacak. Örneğin bu yıl içinde ithalatına başlanması planlanan Vignale’yi de bu üç bayi satacak.

Diğer Ford bayileri bu modellerin tanıtımını yapabilecek, sipariş alabilecek ama direk satışını yapamayacak.

Ford Otosan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, yeni dönemde artık Avrupa ile birlikte Ford imajının yükselmesi yönünde faaliyetlere yöneldiklerini belirtirken, spor model satışlarına daha önce giriş yaptıklarını ama iki-üç yıl içinde vazgeçtiklerini belirtirken, yeni dönemi de şöyle aktardı:

“Ford Otosan ilk kez 1995 yılında Amerikan menşeli Mustang, Taurus ve Explorer modellerini Türkiye’ye ithal etti. 1,5-2 yıl gibi bir süre de satışını sürdürdü. Daha sonra homologasyon sorunları oldu, yeni yasalar yüzünden ithalat bırakıldı. Geçen yıl Mustang ile süreç yeniden başladı. 52 yıllık efsane 6. nesliyle yeniden ve Avrupa uyumlu olarak yollarda. Bu sürede Mustang satışları 9 milyonu buldu. Geçen yıl 3 ayda 40 Mustang sattık. Bu yılki satışlar 30 adeti buldu. Yıl sonunu 100 ile tamamlarız.”

FİESTA ST, FOCUS ST FİYATLARI, ÖZELİKLERİ, GÜÇLERİ

Ford Otosan, bu ay içinde ithalatına başlayıp, sadece üç özel bayisinde satacağı üç sportif modelinin fiyatlarını ilan etmeyecek. Bu otomobillerin fiyatları için pazarlama birimi, üç bayiye telefon edilmesini ve fiyatın oradan öğrenilmesi taktiğini benimsedi. Bu taktik aslında Mustang için de geçerli.

İŞTE FORD’UN SPORCULARI

Fiesta ST

Ford Racing, Team RS ve diğer özel araç operasyonlarıyla kazanılan beceri, bilgi ve deneyimi kullanan Ford Performance tüm birikimini bu alanda kullanmaya başladı.

1,6 litrelik 4 silindirli EcoBoost benzinli motor 182 PS motor gücü, 6,9 saniyede 100 km hıza ulaşma, 1600’den 5000 rpm’e varan 240 Nm tork ve saatte 220 km (limitli) üst hız sınırı değerlerini vaat ediyor.

Efsanevi Nürburgring tesisinde test edilen devrim niteliğindeki bu teknoloji, 1,0L motorla Formula Ford’un gelmiş geçmiş en hızlı 11. tur süresini kaydetmiştir.

Bu araçta 6 ileri manuel şanzıman Ecoboost motora göre özel olarak ayarlanmış.

Dinamik tork kontrolü ile virajlarda daha güvenli sürüş sözkonusu.

Ford Fiesta ST

Tek dokunuşla aracı çalıştırma işlevi ören Ford Power aracın standart donanımında.

Bu çapkın e hızlı sporcunun şehir içinde zaptedilebilmesi için Elektrikli Direksiyon Destek Sistemi (EPAS), dar aralıklara park ederken yönetimi daha kolay, daha hafif bir direksiyon; otoyolda giderken ise daha fazla kontrol tanıyan daha güçlü bir direksiyon sağlayacak şekilde kendini otomatik olarak ayarlar. Sürekli çalışarak enerji ve yakıt tüketen klasik elektrikli direksiyonların aksine, EPAS yalnızca gerektiği zaman devreye girerek daha fazla yakıt tasarrufu sağlar.
OKTAY HERGÜL FİESTA ST’yi anlatıyor:

Ford Fiesta ST
1976’dan günümüze dek evrilerek gelen Fiesta, Ford’u B segmentinde piyasada tutan araç konumunda. 2008 senesinde yenilenen ve halen satışta olan 6. nesil Fiesta ile birlikte Ford, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada pazarında da yerini almıştı. 2017 modele geçerken 7’inci nesli ile yollar çıkmaya hazırlanan Ford’un küçük hb’inin tarihçesini daha önce otoajanda ekibi olarak ele almıştık. İlgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Ford Fiesta ST, 1.6lt 182 hp’lik tubolu motoru ile b segmentindeki rakipleri ile mücadeleye hazır.

Donanım olarak Recaro yarım deri koltuklar, 5” ekranlı sesli kontrollü bluetoothlu geri görüş kameralı multimedya sistemi, ısıtmalı sürücü koltuğu ve ön cam, ön ve arka park sensörleri, ve MyKey(*) sistemi mevcut. ST’ye özel tampon, ızgara yan çıtalar, 17” alaşım jantlar ile sportif bir görünüm kazandırılmış.

3 adet esp seçeneği olan Fiesta ST, standart versiyona göre güçlendirilmiş fren sistemi, elektrikli direksiyon sistemi, 15mm alçaltılmış ST için geliştirilmiş süspansiyon sistemi ve geliştirilmiş tork vektör kontrolü (eTVC) ile yoldan çıkmamak için geliştirilmiş.

Fiesta ST’nin teknik verilerine gelecek olursak, manuel vitesli 1.6 litre turbo beslemeli EcoBoost motor 182 hp 240 Nm torklu motoruyla 0’dan 100’e 6.9 saniyede çıkmakta. Max hızı 223 km/s olan Fiesta ST, ortalama 5.9 litrelik yakıt tüketmekte. Ülkemizdeki satış fiyatı 28,990€ olan Fiesta ST’yi ağustos sonunda ülkemiz yollarında abileri Focus ST’ler, Focus RS ile birlikte görmek mümkün olacak

(*)MyKey:
Ford’un MyKey sistemi, aracın üst hız limitinin belirlenmesi, emniyet kemeri uyarısı, ses sisteminin ses ayarını kontrol edilebilmesine olanak sunuyor. Aracı birine ödünç verdiğinizde bu kısıtlamaları koyabilmek amaçlanmış.

1.6 turbo benzinli
6 ileri manuel vites
182 hp
240 Nm tork
223 max hız
0-100 6.9 sn
Şehir içi yakıt tüketimi: 7.9lt
Şehir dışı yakıt tüketimi: 4.8lt
Karma yakıt tüketimi: 5.9lt
Egzost Salınımı: 138gr/km
FORD FIESTA ST TÜRKİYE FİYATI: 28.990 EURO
Fiesta ST’nin rakiplerini kısaca hatırlayacak olursak;
208 GTI 1.6 Turbo 208 Hp, 0-100 6.5sn max hız: 230km karma yakıt tüketimi=5.4 Lt/100 km
Clio RS : 1.6 Turbo 200 Hp, 0-100 6.7sn max hız: 235km karma yakıt tüketimi=5.9 Lt/100 km
Corsa Opc 1.6 Turbo 207 Hp, 0-100 6.8 sn max hız: 230km karma yakıt tüketimi=7.5 Lt/100 km
Polo Gti 1.4 TSI 180 Hp, 0-100 6.9 sn max hız: 229km karma yakıt tüketimi: 5.8 Lt/100 km

FOCUS ST
Sıcak ve tozlu pistlerde edindiği deneyimler performans ve ekonomi olarak Focus ST’nin yapı taşlarını oluşturmuş.

Focus ST modellerde ilk kez kullanılan 185 PS dizel motor 400 nm tork ve 250 PS 350 nmt 2.0L benzinli motor, bir dizi son teknoloji ürünü motorlar olarak hassas şekilde dengelenmiş güç ve yakıt tasarrufu vaat ediyor.

Ford Focus ST

Ve Yarış tipi spor süspansiyon

Yenilenmiş süspansiyon, ön alt kontrol kolunda ve arka yaylı bağlantılarda daha sert burçlara ve tamamen yeni bir viraj demiri tasarımına sahiptir. Bu düzenek şasiyi alçaltarak ağırlık merkezini yola yaklaştırır ve daha hassas bir viraj alma performansına hizmet ediyor.

FORD FOCUS ST’Yİ UĞUR YUMAK ANLATTI:

1999 yılında tanıştığımız 1. nesil Ford Focus üçgen farları ve iç tasarımı ile yeni bir akımın başlangıcı olmuştu. Bugüne kadar 3 kez yenilenen ve birçok kez makyajlanan Focus en büyük 3 sporcusu ile karşımızda.

Focus ST Dizel, Focus ST benzinli ve Focus RS

Bu 3 aracın teknik özellikleri ve rakipleri ile ilgili başlıca olarak detaylar:

Focus ST Dizel:

Motor hacmi: 1800 cc dizel

Güç: 185 hp

Tork: 400 Nm

Max Hız: 216 km/h

0-100: 7,7 sn.

Vites: 6 ileri powershift otomatik ve 6 ileri manuel

Çekiş: Önden

Rakipleri:

Golf 2000 cc TDI – 184 hp

BMW 120d – 190 hp

FORD FOCUS ST DİZEL
TÜRKİYE FİYATI: 55.500 EURO
Focus ST Benzinli:
Motor hacmi: 2000 cc Benzinli – Turbo beslemeli

Güç: 250 Hp

Max Hız: 248 km/h

0-100: 6,5 sn.

Vites: 6 ileri powershift otomatik ve 6 ileri manuel

Çekiş: Önden

Rakipleri:

Seat Leon Cupra – 290 hp

Renault Megane RS – 265 hp

 

FORD FOCUS ST BENZİNLİ
TÜRKİYE FİYATI: 50.200 EURO
Focus RS
Motor hacmi: 2300 cc Benzinli – Turbo beslemeli

Güç: 350 Hp

Tork: 470 ( overboost )

Max Hız: 248 km/h

0-100: 4,7 sn

Vites: 6 ileri manuel ( ST’den farklı olarak güçlendirilmiş )

Çekiş: 4 çeker

Rakipleri:

VW Golf R – 296 hp

Mercedes A 45 – 355 hp

Audi RS3 – 362 hp

 

FORD FOCUS RS TÜRKİYE FİYATI: 84650 EURO
Detaylar:

ST versiyonundaki donanımlarından farklı olarak,

-4 çeker sistemi

-Güçlendirilmiş frenler

-içeriden ayarlanabilir amortisörler ( coilover )

-kalkış sistemi ( Launch control )

-Drift Modu

-Farklı ön yüz tasarımı

-Farklı arka tampon ve difizör

-Büyük arka spoiler

-RS 4 çeker olduğu için arka tekerleklerine yerleştirilen diferansiyel ve aktarma organları sebebi ile RS’in bagaj hacmi 260 LT, önden çekişli ST’nin bagaj hacmi ise 316 LT’dir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.