İşte Çin’de üretilen Ford Otosan’ın kamyonu

Türk mühendislerinin geliştirdiği Ecotorq motorlu kamyonlar, Çin yollarına çıkmaya hazırlanıyor.

Ford Otosan’ın Çinli Jiangling Motors Corporation (JMC) Limited Şirketi ile imzaladığı motor teknolojisi, şasi ve kabin üretim lisans anlaşmalarının ardından üretimine başlanan ilk “JMC HT” kamyonlar Çin’de yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Ecotorq motorlu“JMC HT” kamyonlar, tamamı Ford Otosan’ın Çin’de görevlendirdiği Türk mühendislerin katkılarıyla üretiliyor.

Ford Otosan’ın JMC ile imzaladığı motor teknolojisi, kamyon şasi, kabin üretim lisans anlaşmalarının ardından Çin yollarına çıkmaya hazırlanan JMC HT, a’dan z’ye Türk mühendislerin destekleri ile üretiliyor.

Çin’de üretim bantlarına alınacak olan kamyonlar JMC markası adı altında Ekim ayından itibaren seri üretime geçecek.

 

Çin’de üretilen Türk kamyonu

Çinli Jiangling Motors Corporation Limited Şirketi ve bu şirketin iştiraki JMC Heavy Duty Vehicle Co. Limited Şirketi ile imzalanan teknoloji lisans anlaşması doğrultusunda Ford Otosan ilk olarak, 2013 yılında fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu Ecotorq motorlarının, JMC markalı araçlarda kullanılmak üzere Çin’de üretilmesine izin vermişti.

Ardından, şasi, kabin ve parçalarının tasarımı, üretimi ve satış sonrası hizmetleri ile ilgili ürün teknolojisi ve know-how aktarımını öngören lisans anlaşması yapılmış, araç geliştirme programına geçilmesiyle de süreç tamamlanmıştı.

12 Türk mühendis Çin üretimine start verdi.

 

Ford Otosan’ın geliştirdiği kamyon, yine aynı şirketin geliştirdiği motorla Çin’de yola çıkacak.

Çinde “HERO” adıyla tanıtılmıştı

Çin’de üretilecek Ecotorq motorlu JMC HT kamyonların tüm mühendislik sorumluluğunun Ford Otosan’a ait olduğunu vurgulayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şunları söyledi:

“Dünyanın en büyük kamyon pazarı Çin’de ve fikri mülkiyet haklarına sahip olduğumuz, Ecotorq motorlu JMC HT kamyonlar yollara çıkmaya hazırlanıyor. Nisan ayında Şanghay’da yapılan Autoshow fuarında JMC tarafından ‘hero – kahraman’ sıfatıyla tanıtılan ve dikkatleri üzerine çeken kamyonumuz, 2017 yılının son aylarında pazara sunuluyor olacak. Ford Otosan ve Türkiye otomotiv sektörü adına önemli bir dönüm noktasıdır. ”

Ford kamyonların Çin’de üretimi başlıyor.
Ford Ekotorq motor Çin yollarında kendini kanıtlayacak.

12 kişilik Ford Otosan takımı Çin’de

Ford Otosan Çin’deki 12 kişilik kadrosu ile ürün geliştirme, pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetlerde Çin pazarında başarıyı garantilemek için çalışıyor

Çinli JMC şirketinin ilk defa ağır ticari araç geliştirmesi sebebiyle aracın tüm mühendislik standart ve gereklilikleri Ford ve Ford Otosan tarafından sağlandı. Araç geliştirme programı kapsamında sayıları binleri bulan dokümanlar program çerçevesinde Çinli profesyonellere anlatıldı.

Araç prototiplerinin üretiminin zamanında yapılması için fazla mesai yapılırken, önemli bir mühendis kadrosu da oluşturuldu.

2016’nın Nisan ayında imzalanan Mühendislik Hizmet Anlaşması (ESA) kapsamında Ford Otosan Ürün Geliştirme Departmanı, programın en başından itibaren yönetimini üstlendi ve hedeflere ulaşılmasında ciddi rol oynadı.

Ford Otosan ürün geliştirme ekipleri projeye mühendislik desteği verirken, Ford Otosan’ın Türkiye ve global pazarlarda edindiği satış, satış sonrası ve pazarlama konularında ki bilgi ve becerilerin, ağır vasıta pazarına ilk defa girecek olan JMC firmasına, yüzde yüz başarıya ulaşmasını sağlamak amacıyla, ayrı bir uzman ekip de görev alıyor. Ürünlerin Çin pazarı için yeniden yapılandırılması, özelliklerinin pazar ihtiyaçlarına göre belirlenmesi, satış ve satış sonrası ekiplerinin hazırlanması için yaklaşık 2,5 yıldır Çin’de yerleşik olarak çalışan Türk ekibin büyük emeği bulunuyor.

Ford Otosan’a bir gelir kapısı da Çin’de JMC’nin üretip, satışa çıkaracağı yeni kamyonlar oldu.

 

Bu haber ilk kez 25 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.