Ford’un yeni kamyonunun adı kondu: F-Max

BMC’den sonra Ford Otosan da yeni çekicisinin ismini açıkladı. Ford Otosan, geçtiğimiz aylarda kendisini gösterip, adını Almanya’da açıklayacağını söylediği yeni çekicisinin adını koydu: F-Max. Bugün Almanya Hannover’de kapılarını açan Ticari Araç Fuarı’nda ilk kez geniş kesime gösterilen F-Max 500 beygirlik Türk malı bir motor ve önümüzdeki yıllarda yine yerli olacağı söylenen 16 ileri otomatik şanzımanla yola çıkacak.

Ford’un en büyük kamyonunun adı F-Max oldu.

Parça bazında yüzde 75’i yerli olarak lanse edilen yeni kamyon 2019 Yılın Truck’ı seçimini de kazandı. Almanya’daki ödül törenine Rahmi Koç bizzat katıldı. Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Başkan vekili Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da tanıtımdaydı.

Peki Adı F-Max olarak açıklanan yeni Ford çekici nasıl bir araç?

Ford’un yeni sırrı ‘Made in Turkey’ yeni çekici, günyüzüne çıktı

F-MAX nasıl bir araç?

  • F-MAX’in geliştirilmesi sürecinde 5 ülkede yürütülen saha çalışmaları sırasında 900 şoför, 44 filo yöneticisine ulaşıldı ve beklentileri doğrultusunda tasarım aşamasına geçildi.
  • Ford Otosan Ar-Ge Merkezi ve İnönü fabrikasında süren 5 yıllık tasarım, geliştirme ve üretim sürecinde 1.200 Ford Otosan mühendisi görev alırken birçok yerli imalatçı da üretim sürecine katkı yaptı.
  • Geleceğin teknolojilerine odaklanan Ford Trucks F-MAX, ConnecTruck kapsamında bilginin her an ulaşılabilir olmasını; kullanıcıların araçlarına, işlerine ve tüm dış dünyaya entegre olmasına kolaylık sunuyor. Ford’un bağlantılı ilk ağır ticari aracı olan F-MAX, harita destekli hız kontrolü, multi medya sistemi gibi teknolojileriyle sürücülerin ve filo yöneticilerinin hayatını kolaylaştırıyor.
  • Öncelikle yeni F-Max çekici, Ford Otosan bünyesindeki 1.500 mühendisin çalıştığı Ar-Ge Merkezi’nde geliştirildi ve bugüne kadar 4 kıtada 11 ülkede 5 milyon km test edildi.
  • 500 hp gücündeki motoru 12 ileri şanzımanla kombine edili.
Ford Otosan YK Başkan Ali Koç da tanıtımdaydı ?
  • Yeni çekici bu alandaki tüm oyuncular gibi 120 bin km’de bir bakım aralığına sahip.
  • Rakipleri Mercedes Actros gibi çekiciler. BMC’nin yeni çekicisi BMC Tuğra da bu aracın rakibi olacak. Uluslararası piyasada bu alanda Scania, Man, Volvo modelleri de söz sahibi.
  • Yakıt deposu şimdilik 1050 lt. Bunun 1400 lt’ye yükseltilmesi için çalışılıyor.

Yeni çekicinin tanıtımında Ford Otosan Gelen Müdürü Haydar Yenigün de bilgi verdi.

Koç’tan kamyona üç yılda 400 milyon dolarlık yatırım

Konuyla ilgili Ford Otosan’dan bir basın bülteni yayınlandı. Bültende şu bilgilere yer verildi:

“F-MAX, her yıl fuarda sonucu merakla beklenen büyük ödülü “Uluslararası Yılın Kamyonu Ödülü”ne de layık görüldü. Töreninin ardından Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, “2010 yılında kamyon işini büyütmek için bir atılım başlattık. 2015 yılından bu yana Ford Trucks için 400 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Ford Trucks’ın, Ekim ayında piyasaya süreceği yeni çekicisi F-MAX fuarın da ilgi odağı oldu. Fuar, 20-27 Eylül 2018 tarihlerinde ziyarete açık olacak.

Hannover’deki ilk gösterime Ford Otosan çok geniş bir katılım sağladı.

 

Genel müdür Haydar Yenigün F-Max ile aldıkları ödül konusunda bilgi verdi: “23 Avrupa ülkesinden 23 ayrı jüri üyesinin değerlendirmeleriyle elde ettiğimiz bu ödül, bizim geleceğimiz için de çok önemli bir adım. Ford Otosan olarak ortaklarımız Ford Motor Company ve Koç Holding’in bize verdiği destek ile yolculuğumuza devam edeceğiz.”

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.