Ford’un yeni ticarisi Yeniköy’den

 

Tamamen Ford Otosan mühendisliği ile geliştirilen ve tüm dünya için Kocaeli Yeniköy’de  üretilecek Ford’un hafif ticari araç ailesinin en yeni üyeleri TourneoCourier ve TransitCourier yollara çıktı. 371 milyon eurosu Ford Otosan, 116 milyon eurosu yan sanayi olmak üzere toplam 487 milyon euroluk yatırımla hayata geçirilen yeni Courier  başlangıçta  % 60’lık yerlilik oranına sahip olarak 46 ülkeye ihraç edilecek. Yılda 110 bin araçlık  Yeniköy fabrikasının da devreye girmesiyle  Ford Otosan’ın üretim kapasitesi artık 415 bine çıktı. 2010-14 arasında Kocaeli’ndeki toplam 1.6 milyar dolarlık yapan  Ford, halen Türkiye’deki ticari araç üretiminin % 57’si, ihracatın ise % 61’ini yapar hale geldi.

 

Türkiye’nin ticari gücü

Courier’in Bodrum’da yapılan test sürüşlerinde konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün  yatırım ,üretim, satış ve ihracatlarıyla Türkiye’nin ticari gücü haline geldiklerini belirterek “Courier” modeliyle   Ford’un yeni ticari araç ürün gamını tamamladıklarını belirtti. Yenigün şunları söyledi:

“Bir ürünün üretilmesi için gereken 4 unsurun tamamını Ford Otosan olarak biz yaptık ve hem Ford bünyesinde hem de Türkiye’de bir ilke imza attık.  Ford’un 2014  ilk çeyreğinde Avrupa ticari araç pazarında elde ettiği % 10.4’lük  payı  son 16 yılın rekoru oldu.  Courier ile yeni bir sınıfa adım atan markamız bu başarıyı 2017’de  3.2 milyon adete çıkması öngörülen Avrupa  pazarında daha da yükseltecek.”

2014’te  50 bin Courier üretmeyi hedefleyen Ford,bu modelle  iç pazarda  sınıfında % 30 pay hedefliyor. Courier’in Kuzey ve Güney Amerika’ya ihracatı için de  çalışmalar yapılıyor. 

 

Aya 2 kez gidip geldi

Ford’un B platformundaki ilk hafif ticari aracını geliştirdiklerini söyleyen Yenigün 40 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan  projeye  490 mühendisin emek verdiğini vurgulayarak, “16 ülkede 3800 test yapılan Courier için 175 prototip yaptık. Milyonlarca km sürüş gerçekleştirdik. Bu testlerle 2 kez aya gidip gelecek kadar yol kat ettik” dedi. Taksi pazarına da gireceklerini kaydeden Yenigün bu aracın 1.5 ay sonra showrooma ineceğini aktardı.

 

36.7-49.5  bin TL arasında satılacak

TourneoCourier ve Transit Courier 3  farklı gövde tipi ve 2 dizel motorla , 36.7 bin TL’den  başlayacak. Araç yeni kasa,güçlü motor ve diğer özelliklerine rağmen en yakın rakibi Fiat Fiorino’dan  ortalama % 2 pahalı konumda. Araçta 1.5 lt  75 ve  1.6 lt 95 BG’lik motorlar yer alıyor. 100 km’de ortalama 3,7 lt ile sınıfının en düşük yakıt tüketimi ve 2,6 metreküp yükleme kapasitesi sunan Courier’de  5 inçlik navigasyon ve geri görüş kamerası ekranı, start-stop sistemi ve Ayarlanabilir Bagaj Örtüsü gibi özellikler yer alıyor.  

 

 

Yeniköy’ü  Erdoğan açacak

Yeniköy fabrikasının açılışı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı davet eden Ford Otosan üst yönetimi olumlu cevap aldı. Daha önce açılışı 23 mayısta planlayan firma Başbakan’ın programına uyarak töreni 22 mayıs tarihine çekti. Törene Ford Motors Başkanı Bill Ford’un yanı sıra Rahmi Koç, Mustafa Koç, Ali Koç ve diğer aile fertleri de katılacak. Geçen yıl Gezi olaylarının ardından Başbakan Erdoğan ile  temaslarında bir süre sıkıntılı günler yaşayan grubun bu açılışta buzları eritmesi bekleniyor

 

————————–

 

Bireysel uzun dönem kiralama başladı

Operasyonel kiralama sektöründe 15. yılını geride bırakan DRD şimdi de bireysel kiralamaya girdi.  Filo kiralamanın şirketlere getirdiği avantajlardan bireysel kullanıcıların da faydalanmasını sağlayan  hizmet ”HemenGazla.com” sitesiyle  tüketicilerin hizmetine alındı. DRD Başkan Vekili Aytekinhan Yıldırıcı, “Tüketicilerin bugüne kadar ulaşmak istedikleri 0 km  araçlara, çok  kolay, tüm risklerden arındırılmış ve operasyonel anlamda birçok yükümlülüğü profesyoneller tarafından gerçekleştirilecek şekilde kavuşmalarını sağlayacağız. Yeni markamız, aynı zamanda şahıs firması, eczacı, doktor, avukat gibi farklı meslek alanlarına da önemli avantajlar sunuyor. Artık tüm bireyler hemengazla.com üzerinden istedikleri zaman araç kiralayabilecek” dedi. Hizmet, DRD ile Bank Pozitif işbirliğinde sürdürülüyor.

 

Önceki İçerik375 milyon Euro’luk Courier Başbakan’la yola çıkıyor
Sonraki İçerik2014 Ford Courier fiyatı, özellikleri
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz