Benzin için kötü haber: Fransız dev Total de İran’dan ayrıldı

İran devlet televizyonuna konuşan İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh’e göre Fransız petrol şirketi Total İran’dan tamamen ayrıldı. Bakan Bijan Zanganeh, “Total, Güney Pars 11 projesinin geliştirilmesine ilişkin anlaşmadan da resmen çekildi. Şirketin anlaşmadan çekilmesi iki aydan fazla sürdü.” dedi. Bakan, Tahran’ın projede Total’in yerini alacak bir şirket aradığını belirtti. Total’in yerine Çin devlet şirketi CNPC’nin gelebileceği belirtiliyor.

Total İran’da ilk faaliyetlerine 1954 yılında başlamıştı.

İran’ın nükleer anlaşmalara bağlı kalmadığı gerekçesiyle yediği ambargoların sonucunda Batılı şirketler bu ülkeden çekiliyor. Daha önce Fransız otomotiv şirketleri Renault, Peugeot İran’dan çekildiğini açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump da kısa bir süre önce İran’la iş yapan şirketlerin kendileriyle iş yapamayacağını anons etmişti.

Kriz 2015’te başladı

Uluslararası haber kuruluşu Sputnik haberine göre; ABD’nin İran’la ilişkileri, Washington’un Mayıs’taki tarihi 2015 nükleer anlaşmasından çekilme kararının yanı sıra; Ağustos ve Kasım aylarında iki aşamada İran’a yönelik yaptırımları yeniden canlandırma kararında daha da kötüleşti.

7 Ağustos’ta ABD, İran’ın ABD doları banknot alımını, altın ticareti ve diğer metalleri ve ulusal para birimi ile ilgili işlemleri hedefleyen; Tahran yönetimine karşı ilk yaptırım paketini resmen yürürlüğe koydu.

İkinci aşama, İran’ın petrol endüstrisini hedef alıyor. Başta enerji olmak üzere ABD’li birçok şirketle onlarca ülkede ortak çalışma gerçekleştiren; Fransız Total yönetimi, ABD’den bağımsız İran’da kalmanın mümkün olmayacağını dile getirmişti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.