Garanti BBVA Öztopçu: Araç servis kredisi de veriyoruz

Türkiye taşıt kredisi pazarı 136 milyar liraya yaklaştı. Taşıt kredilerinin 86,2 milyar TL’si bankalardan, 49,1 milyar TL’lik kısmı ise tüketici finansman şirketleri üzerinden kullanılıyor. Pandemi öncesinde 35 milyar liralarda seyreden taşıt kredileri hacmindeki büyüme; finans sektörü için yepyeni kapıların açılmasıyla hızlandı. Bütün bunları Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü Koray Öztopçu ile konuştuk. RadyoGedik Otoajanda programının konuğu olan Öztopçu, elektrikli araçlara özel taşıt kredisinden, şarj istasyonu kredisine kadar finanstaki yeni dönemi dinleyicilerimize anlattı.

Taşıt kredi vadesi ortalama 24 ay

Türkiye’de kullanılan taşıt kredilerinin ortalama vadesi 24 ay olurken, kredi tutarı da 200 bin TL ortalamasında seyrediyor. BDDK (Bankacılık Devlet Denetleme Kurumu) tarafından açıklanan v eriler böyle diyor.

Taşıt kredisi kullanımında tüzeller yani şirketler önde. Kredilerin 106 milyar TL’lik kısmını şirketler araç alımları için kullandı. Bireysel taşıt kredisi kullanımları 30 milyar TL seviyesinde.

Garanti Bankası BBVA Tüketici Kredileri Direktörü Koray Öztopçu ile taşıt kredilerini ve elektrikli araç kredilerini içeren çok dikkat çekici bir yayın gerçekleştirdik.

Elektrikli araç alan bireysel ve filo müşterilerine normalden daha düşük faizli kredi imkanı sunan banka, ayrıca araç servis kredisi de kullandırıyor. Türkiye çapında 700 noktada kredi kullanımı yaptıran banka bunun adını da Dijital Servis Kredisi olarak koydu.

https://open.spotify.com/episode/0gygsNV6ottskguY5fL8rs?si=rLjMgwhFTvStMs0jslveFQ

Leave A Reply

Your email address will not be published.