Geely, Renault ile anlaştı, yeni seri araç geliştirecekler

Otomotiv sektöründe hisse devirleri devam ediyor. Bu kez operasyon Uzak Doğu’dan geldi. Halen pandemi nedeniyle 25 milyon nüfuslu Shangay şehri kapalı olan Çin’in otomotiv devi Geely, Renault’nun Kore şirketinin hisselerini devir alıyor. Renault tarafından yapılan açıklamaya göre Geely Automobile Holdings (Geely Auto, SEHK) ve Renault Group, sermaye artırımı mekanizması ile Geely Auto’nun Renault Korea Motors’un (RKM) hisselerinin yüzde 34,02’sine denk gelen bir anlaşmaya vardı.

Anlaşma rekabet kurumu gibi yetkili kuruluşların onaylarına tabi olacak.

Bu anlaşma ilk kez 21 Ocak 2022 tarihinde duyurulmuştu. İşbirliğine göre iki şirket Güney Kore pazarı için yepyeni bir araç serisini piyasaya sunacak çalışmalar yapacak.

İki şirketin yapacağı çalışmalar hibrit (HEV) ve içten yanmalı motorlara sahip araçların geliştirmesini sağlayacak. İlerleyen zamanda yeni araç serisinin Güney Kore ile başlayıp, deniz aşırı pazarları da kapsayacak bir büyüklüğe erişmesi söz konusu olacak.

Yeni otomobiller, Geely’nin İsveç’teki Ar-GE merkezinde geliştirilen kompakt modüler mimarisi (CMA) platformunu kullanacak. Ve yine Geely Holding’in gelişmiş hibrit sistemlerini kullanacak.

Renault ve Renualt Korean Motors, bu araçların Kore pazarında konumlanmasında ana sorumluluğu üstlenecek. Geliştirilecek yeni nesil araçlar, Kore’de Renault Korean Motors satış ve satış sonrası ağı tarafından satılacak.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.