Assan Hanil, Ford Otosan için üretecek

Kibar Holding şirketi Assan Hanil, müşterilerine, Türkiye’nin önemli OEM şirketleri için Teknoloji Günü etkinliği düzenledi. Otonom sürüşe geçiş için gereken Ar-ge yatırımları için özel çözümler içeren teknoloji ürünleri tanıtıldı. Şirket, iç ve dış trim elemanları, elektronik parçalar ve koltuk mekanizmaları ile ilgili, orta vadede gerçekleştirmeyi planladığı üretim ve Ar-ge yatırımlarını paylaştı. Gerçekrleşen etkinlikte Ford Otosan tarafından üretilen kamyonlar için yeni hava süspansiyonlu koltuk üretimi için 40 milyon euroluk yeni yatırıma imza atılacağı açıklandı.

Otomotiv sektörünün önemli parça tedarikçilerinden Assan Hanil, Teknoloji Günü için Güney Kore’den özel olarak getirilen otonom sürüş simulasyon kabini de deneyimlendi. Assan Hanil, otonom sürüş teknolojisinde geldikleri son aşamayı ve şirketin yatırım hedeflerini göstermek için özel teknolojilerle geliştirilen otonom sürüş simüle kabinini Güney Kore’den getirtti.

Katılımcılar, kullanıcının moduna göre değişen iç aydınlatma, hareketli ve konferans moduna geçebilen koltuklar, ön kokpit ve kapı içlerinde yer alan fonksiyonel ekranlar, doğal malzemelerden geliştirilen iç trim parçaları gibi her bir detayın, kullanıcı konforunun ve güvenliğinin düşünülerek dizayn edildiği kabini yakından inceleyerek, geleceğin sürüş konforunu yaşadı.

Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner ve yönetici Haluk Kayabaşı.

Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Kibar Holding CEO’su Haluk KayabaşıHyundai Assan CEO’su Yoon’un yanısıra; Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün gibi sektörün yönetici isimleri katıldı. Üç gün boyunca süren etkinlik kapsamında hem Assan Hanil’in hem de Seoyon E-HWA’nin ürünleri sergilendi.

Hava süspansiyonlu koltukta Ford Otosan işbirliği

Kibar Holding CEO’su Kayabaşı, yeni çalışmaları hakkında bilgi vererek, araç koltuğu teknolojisinde planlarını anlattı:

“Otobüs ve kamyonlarda kullanılan hava süspansiyonlu sürücü ve yolcu koltuğu (ASD) geliştirdik. Ford Otosan ile ASD konusunda gerçekleştirdiğimiz anlaşmanın mevcut know-how’ımızı daha da ileri seviyelere taşıyacağına inanıyorum. Müşterilerimizin lokasyonlarına yakın konumlanabilecek esnek üretim kabiliyetine sahibiz. ASD ile ilgili orta vadede 40 milyon Euro yatırım yapmayı ve Avrupa’da da bir üretim tesisi kurmayı planlıyoruz. Fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Orta vadede hava süspansiyonlu sürücü koltuğu için küresel ölçekte pazar payımızı yüzde 15’lere taşımayı hedefliyoruz”.

Teknoloji Günü kapsamında açıklama yapan Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, otomotiv sektöründe geleceği sürücüsüz ve elektrikli araç teknolojilerinin şekillendireceğini ifade ederek; “Otomotiv sektörünün en önemli oyuncuları bu teknolojiye yaptığı yatırımı artırıyor. Biz de Assan Hanil olarak buna göre şimdiden altyapı çalışmalarımızı başlatıyor ve geleceğe yatırım yapıyoruz. Elektronik parçalar ve koltuk mekanizmaları konusunda, Türkiye’de yatırım yapma kararı aldık. Türkiye’de elektronik ve otonom araçlara yönelik ürün teknolojileri henüz mevcut değil. Biz bu ürün teknolojileriyle birlikte, bu ürünlerin üretimine yönelik teknolojileri de Türkiye’ye transfer etmiş olacağız.” dedi.

Otonom araç simülasyonu için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Otonom teknolojisinde Kore yorumu

 

Assan Hanil kimdir?

Assan Hanil’in geliştirdiği ürünler arasında, doğal, yenilenebilir malzemelerden iç trim parçalar, hafif kompozit malzemelerden yapısal parçalar, elektrikli, çok yöne hareket edebilen ve bioritim ölçebilen koltuklar, touchpad kontrollü kokpit, orta konsolda kablosuz şarj özelliği, otonom sürüş kısa mesafe radar sistemleri, park asistanı, 360 derece kamera sistemleri yer alıyor. Otomotiv sektörüne yönelik koltuk sistemleri, kokpit, tampon ve kapı paneli gibi yüksek katma değerli ürünler ile uçak kabinlerine yönelik yüksek teknoloji içeren koltuk sistemleri de geliştiren şirket, hem uçak hem de araçlarda ithal koltuk yerine yerli koltuk kullanımını sağlayarak teknoloji ithalatını düşürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz