Gelecek onların

Küçük SUV segmentinde Nissan Juke'un yakaladığı başarının arkası Opel Mokka, Renault Captur, Fiat 500L, Skoda Yeti, Peugeot 2008, Citroen Captur gibi ilk akla gelen modellerle geldi. Bir kaç yıl önce model yokluğunun9 da etkisiyle 5 bin adetleri bulmayan bu segment, aradığını bulmaya başlaya başlayan tüketiciler sayesinde önce 10 bin adetleri geçti. Bu yıl ne olur bilinmez ama küç ülin pa zarda en çok gülen modellerin bu segmnetten çıkacağı söylenebilir. En azından büyüme hızı firmaların yüzünü güldürüyor.

Bu yeni sınıf, tüketicilerin aradığı bir çok şeyi sunuyor. Özellikle 2008'de sıçrama yapan yakıt fiyatlarıyla tasarım ve pazarlama merkezlerinin rahmine düşen bu modeller yakıt ekonomisi, yerden yüksekliğin getirdiği güven, otomobillere nazaran daha ferah iç mekan, inip-binme kolaylığı, Bluetooth, eller serbest, start and stop, dokunmatik ekranlı müzik sistemi gibi teknolojiler bu araçların avantajları.

Bu araçların tasarımlarının da sınıfın ortaya çıkmasına paralel tazeliği de önemli. Dinamik tasarım çizgileri tüketicilerin showroomlarda ilgisini çekiyor.

Associated Press'in Detroit'ten hazırladığı bir habere göre Avrupa ve Amerika'da yaşanan bebek patlaması da bu araçların satışlarını artırıyor. AP'nin haberine göre bu araçların, bebek arabaları ve kalabalık bebek eşyarının yüklenebileceği büyük alanlara kolay yerleşim sunmaları satış avantajı getiriyor.

DAcia Duster'ın bu tür aileler için en ekonomik çözümlerden birini sunması, Nissan Juke'un da sıra dışı çizgileri bu sınıfın iddialılarını sıralıyor. Aynı haberde 2018 yılında bu tür araçların ABD ve Çin gibi dünyanın en büyük otomotiv pazarlarnıda en büyük dilimlerden biri haline geleceği tahmininde de bulunuluyor.

IHS Automotive'in çalışmasına göre 2008-2013 yılları arasındaki SUV satışları yüzde 88.5 gibi büyük bir oranda artarak, üreticilerinin yüzünü güldürmüş. Aynı çalışmaya göre 2016 yılında bu rakam 20 milyonu geçecek. Bu da aynı tarihlerde dünyada 100 milyon adet araç satılacağı dikkate alındığında, her beş aracın birinin SUV olacağını gösteriyor.

Şimdi devreye bir de daha az yakıt tüketimi anlamına gelen elektrikli araçlar çıkıyor. BMW i3 bunlardan biri ve o Fluence ZE, Tesla S gibi 4 kapılı bir sedan değil. Bayşağı bildiğimiz küçük bir crossover. 

Bu alanda Fiat 500X sırada bekliyor. Jeep Renegade yollara çıktı. VW Tiguan zaten bu pazara seslenecek özelliklere sahip.

Honda HR-V ile bu segmente yeniden önümüzdeki yıl dönüyor. Hyundai ve Toyota, Avrupa için çözümlerinde Türkiye tesislerini devree alma planlarını gizleyemez oldular.

Artık herkes burada. Gelecek onların…

 

 

 

 

 

Önceki İçerik2015 Autoshow krizi Seul’de çözüldü!
Sonraki İçerikStresli ve dizel
OTOAJANDA HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz