Gemi yangını faturası yarım milyar dolara yaklaştı!

gemi yangını

Volkswagen Grubu’na ait olan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ulaşmak üzere yola çıkan Felicity Ace isimli gemide yaşanan korkunç yangın sürüyor. Yaklaşık 4 bin araç taşıyan Felicity Ace gemi yangını faturası pahalıya patlayabilir.

VW, Porsche, Audi, Bentley ve Lamborghini dahil olmak üzere yaklaşık 4 bin adet araçla 10 Şubat’ta Almanya’nın Emden kentinden yola çıkan Felicity Ace; Çarşamba günü Atlantik Okyanusu’nun ortasında alev aldı. Portekiz kıyılarından 2 bin kilometreden fazla açıklıkta 22 kişilik mürettebatı ile Portekiz donanması da dahil olmak üzere diğer gemilerle güvenli bir şekilde tahliye edildi. Ancak, nedeni belli olmayan yangın felaketi stabil hale gelse de henüz sonlanmadı.

ABD merkezli Anderson Economic Group’a göre yangın 334,6 milyon dolar ve üzerine mal olabilir. Anderson’un raporunda, birçok özelleştirilmiş üst düzey model de dahil olmak üzere 1.100 adet olduğu tahmin edilen kayıp Porsche araçların maliyetinin 140 milyon doları ve 150 milyon doları aşan kurtarma maliyetlerinin beklendiği yer aldı.

334,6 milyon dolarlık bir kargo kaybı ve 150 milyon dolarlık bir kurtarma maliyeti varsayan Anderson, Felicity Ace’in potansiyel maliyetinin 500 milyon dolara yaklaştığını belirtti.

Önümüzdeki haftalarda Atlantik Okyanusu’nda ciddi bir çevre sorunu ortaya çıkabilir.

Elektrikli araçlar, gemi yangını ve güvenlik için risk oluşturuyor

Mürettebat bulunmayan gemideki şüpheli yangın devam ederken elektrikli araçlarda (EV) bulunan lityum iyon piller yüzünden yangının söndürülmesinde zorluk yaşanıyor. Yangın, duman ve sudan zarar gören araçların tuzlu suya da girme riski bulunurken normal yöntemlerle söndürülemeyen lityum piller; çevre ve güvenlik risklerini artırıyor.

EV pillerinin yangına mı neden olduğu yoksa geminin geri kalanıyla mı ateşlendiği henüz belli değil. Ancak bu olayın ardından, elektrikli araçlarla ilgili başka bir güvenlik uyarısının altı çiziliyor. Şirketler, kapsamlı EV teslimatlarının geleceğini ele almak için potansiyel olarak pahalı güvenlik yatırımları yapabilir.

Yangınların azaldığına dair bugünkü raporda, muhtemelen yanacak çok az yanıcı malzeme kaldığına dair çarpıcı açıklamalar da yer aldı. Şüpheli lityum yangınlarının doğrulandığı göz önüne alındığında; neredeyse tüm araçların onarılamaz şekilde hasar gördüğünü ve ABD pazarında satılamayacağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz