General Motors (GM) Avrupa’ya geri dönüş için hazırlanıyor

GM Avrupa Başkanı Jacklyn

Opel’in eski PSA Grubuna satılmasından ve ardından Chevrolet markasının Avrupa’dan çekilmesinden beş yıl sonra; ABD otomobil şirketi General Motors (GM), kendisini Avrupa’da yeniden konumlandırmak için ilk adımları attı. Şirket, deneyimli yöneticilerinden Jaclyn McQuaid’i 1 Kasım itibariyle Avrupa nöbetinin başına atadığını duyurdu. General Motors (GM) Avrupa’ya geri dönüş için startı Zürih’te verdi.

Jaclyn McQuaid, GM Avrupa Başkanı ve Genel Müdürü olarak Avrupa’da yeni GM organizasyonunun kurulmasına liderlik edecek.

Yapılan duyuruda GM’in hangi markalarla Avrupa’ya geleceği sorusu cevaplanmadı. Kesin olan şu ki; GM, AB’nin yüksek emisyon zorunluluklarıyla  ilgili sorun yaşamamak için Avrupa’da sadece tamamen elektrikli araçlar satacak.

İthalatçı değil, çevik bir mobilite şirketi olacak

GM International Business Başkanı Shilpan Amin, Avrupa Başkanı’nın atanmasıyla ilgili olarak; GM’nin Avrupa’da geleneksel bir ithalat şirketi değil, çevik bir mobilite şirketi olmayı hedeflediğini söyledi.

McQuaid ise; “Esnek Ultium pil platformumuz ve EV portföyümüzün genişliği ve derinliği, GM’nin Avrupa’daki müşterilere çeşitli ürün ve hizmetler sunmasına olanak tanıyor” dedi.

GM, Avrupalı üreticilerin rekabetçi araçlarına kafa tutacak araç yetersizliği nedeniyle Avrupa’yı terkettiğinde henüz elektrikli araç projelerinde de söz sahibi değildi. Şimdi ise 2025 yılına kadar elektrikli ve otonom sürüş için 25 milyar dolarlık yatırım içerisinde.

Önceki İçerikOto satışları ekimde yükseldi ama hala 2021’in gerisinde
Sonraki İçerikOtopilot, Tesla’nın başını derde sokuyor!
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz