Geri dönüş yok; Her 2 Porsche’den biri fişe takılacak!

Elektrikli mobiliteye odaklanan spor otomobil üreticisi Porsche, elektrikli otomobil Taycan için 6 milyar Euro’luk yatırım yaptı; 1.200 kişiye istihdam sağladı. Yeni model Taycan’ın üretimi ve Zuffenhausen’deki ana fabrikada fabrika içinde fabrika modeliyle inşa edilmekte olan montaj tesisleri; Porsche’nin geleneksel üretim bandı prensibinden uzaklaştığını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Porsche’nin İcra Kurulu Başkan Vekili ve Finans ve Bilgi Teknolojileri’nden sorumlu İcra Kurulu Üyesi Lutz Meschke; “2025 yılından itibaren teslim edilen Porsche modellerinin yüzde 50’den fazlasının elektrikli olacağını öngörüyoruz. Bunun gerçekleşebilmesi için geliştirme ve üretim gibi alanlara ve personel eğitimine önemli yatırımlar yapmak gerekiyor. Buna rağmen, en az yüzde 15 olan hedef kar marjı değişmeden kalıyor.” diye konuştu.

Üretim ve Lojistikten sorumlu İcra Kurulu Üyesi Albrecht Reimold ise şu açıklamayı getiriyor: “Esnek üretim bandı uygulamasına geçecek olan Porsche, kesintisiz seri üretim sürecinde sürücüsüz taşıma sistemleri kullanan ilk otomobil üreticisi olacak.” Bu sayede, ünlü spor otomobil markası, geleneksel devamlı üretim ilkesinin avantajlarını çok yönlü montajın esnekliğiyle birleştirebilecek.

Taycan’la beraber Zuffenhausen’de 1.200 kişiye istihdam olanağı doğuyor. İnsan Kaynakları ve Sosyal İlişkilerden sorumlu İcra Kurulu Üyesi Andreas Haffner ise, “Taycan, Porsche tarihinde en çok istihdam yaratan model.” vurgusunu yapıyor. Yeni çalışanların hepsi Taycan’ı üretmeyecek; bir kısmı iki kapılı spor otomobillerin üretiminde de görev alacak.

Çıkış noktasını 800 V teknoloji oluşturuyor

Birden fazla Le Mans zaferine sahip olan Porsche 919 Hybrid gibi Taycan da gücünü inovatif 800 V teknolojisinden alıyor. Bataryadan elektronik aksama, e-makinelerden şarj sürecinin kapasitesine kadar elektrikli aktarma organlarının tamamını voltaj düzeyi belirlediğinden; bu 919 için verilen en önemli kararlardan biriydi. Çığır açan bir yaklaşımla özel olarak 800 V teknolojisiyle uyumlu parçalar geliştiren Porsche, sıvı soğutmalı lityum-iyon batarya da dahil olmak üzere teknik olarak mümkün olan sınırları zorladı.

Motor sporlarının yoğun rekabet ortamında Porsche teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor. Marka eşi benzeri görüşmemiş bir güç yoğunluğuna ulaşmayı başardı. Taycan bağlamında ise bu başarı şu anlama geliyor. Otomobilin 800 V mimarisi sayesinde lityum iyon batarya sadece dört dakika içinde yeniden şarj edilerek 100 kilometrelik bir menzili (NEDC – Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü’ne göre) kat edecek kadar enerjiyi garanti edebiliyor. Porsche, 2019/2020 sezonunda Formula E’ye girdiğinde, bu bilgi aktarımı yepyeni bir seviyeye ulaşacak.

Hızlı şarj süreçleri için güçlü şarj sistemleri şart. Bu nedenle Porsche E-Performance hem ev koşulları hem de hareket halindeki durumlar için geliştirdiği çözümlerle tüm altyapı alanlarını kapsıyor. 22 kW’a kadar kapasiteye sahip olan Porsche Mobile Charger Connect, Taycan’ı evde bir gecede şarj etmek için hızlı ve kolay bir alternatif sunuyor. Otomobil ayrıca indüktif teknoloji kullanılarak şarj edilebiliyor.

20 ülkede otellerde Porsche şarj noktası

Taycan’ın lansmanına yaklaşırken, Porsche ayrıca en fazla 20 ülkede yer alan oteller gibi farklı destinasyonlarda 2.000’in üzerinde AC şarj noktası kurmayı planlıyor. Müşteriler, Porsche şarj hizmetinden faydalanarak Porsche şarj ağına erişebilecek. Bu, farklı servis sağlayıcılar tarafından yürütülen ve çok sayıda şarj istasyonuna erişim olanağı tanıyan Avrupa çapında bir çözüm. Porsche, bu hizmet kapsamında bir merkezi faturalandırma sistemi uygulayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.