Maserati’yi dizelle tanıştırmıştı 2020’de hibrit geliyor

İtalya’da FCA tarafından açıklanan 5 milyar Euro’luk yatırım programının bir parçası olarak Maserati; 2020’de hibrit Ghibli’nin piyasaya sürülmesiyle elektrifikasyon çalışmalarına başlayacak. Maserati dizel motoru ilk kez Ghibli’de kullanmış, bu sayede bu model satış rakamlarında markaya önemli bir ivme kazandırmıştı. 2103 yılından bugüne Avrupa’da 17 bine yakın, ABD’de ise 22 bin civarında Ghibli satıldı, dizel Ghibli burada ağırlıklı yer tuttu.

Fiat Chrysler Otomobil önceliklerini ve yatırım stratejilerini yeniden düzenliyor. Grubun lüks spor markalarından biri olan Maserati için yeni strateji yeni modeller ve elektrifikasyon olacak. Maserati, elektrifikasyon, otonom sürüş konusunda yüksek satış rakamları hedefliyor.

Maserati devamında elektrikli bir motorla yeni bir spor otomobil piyasaya sürecek. Yine plug in ya da doğrudan hibrit bir model daha yola çıkacak. Maserati müşteri kitlesini de dikkate alarak uzun menzilli ve çok hızlı şarj edilebilen bir sistem kullanacak. GranTurismo ve GranCabrio’nun da bazı elektrikli versiyonları ile yeni modelleri de seride yer alacak bigisi veriliyor.

Maserati için stratejideki değişim aynı zamanda daha iyi ve daha yeni otonom sürüş teknolojilerinin geliştirilmesini de içerecek. Marka, bugün mevcut olan Seviye 2 otonom sisteminin üzerinde, otomobilleri eller serbest olarak kullanmaya imkan veren Seviye 3 sistemi ile geliştirmeyi planlıyor.

İtalyan otomobil üreticisi Maserati tüm yeni modellerini yine İtalya’da üretmeye devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.