Dünyanın en zorlu kavşak noktaları

Dünya Sağlık Organizasyonu’nun (WHO) verilerine göre dünyada her 30 saniyede bir, 1 kişi trafik kazasında hayatını kaybediyor. Yıl boyunca binlerce kişinin hayatına mâl olan trafikte tehlikenin en fazla olduğu yollara çok dikkat etmek gerekiyor. Daha önce yaptığımız ‘Dünyanın en tehlikeli yolları’ndan sonra şimdi de sıra en karışık kavşaklara geldi.
Birçok kazanın yaşandığı kavşaklar aslında sürücülerin de korkulu rüyalarından biri. İşte dünyanın en hareketli kavşakları…
I-710 ve I-105 Kavşakları, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Oldukça karmaşık görünen bu kavşak Los Angeles’ın güneyinde bulunuyor.
The Magic Roundabout, İngiltere
İngiltere’nin Swindon kentinin merkezinde bulunan bir kavşak beş yolun birleşmesinden oluşuyor. 2009’da Britannia Rescue tarafından yapılan ankette İngiltere’de dördüncü en korkunç kavşak seçilen The Magic Roundabout, birçok İngiliz’e trafikte sorunlarla baş etmeyi öğretiyor.
Tom Moreland Kavşağı, ABD
Atlanta’da bulunan Tom Moreland Kavşağı’ndan günde 280 bin aracın geçtiği biliniyor.
Puxi Viyadüğü, Şangay
Şangay’ın en yoğun ve büyük kavşağında her saat binlerce araç geçiyor. Bu kavşak şehrin iki en yoğun otobanını da birbirine bağlıyor.
Judge Harry Pregerson Kavşağı
Bu kavşak da yine Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde bulunuyor. 1993 yılında Kavşak 105 olarak açılan kavşağın ismi daha sonra Harry Pregerson olarak değiştirilmiş. Harry Pregerson’ın I-105 otoyolunun inşaatıyla ilgili davaya başkanlık yapmış bir yargıç olduğunu da söyleyelim.
Putrajaya, Malezya
Başbakanlığa yakın olarak konumlanan bu kavşak da dünyanın en dolambaçlı kavşaklarının başında geliyor.
Taganskaya Meydanı, Moskova
Taganskaya Meydanı, Moskova şehir merkezinin etrafında uzanan geniş, dairesel bir cadde olan Garden Ring’in güneydoğu köşesinde yer alıyor. Oldukça yoğun olan Garden Ring trafiğinde işler kavşak noktasına gelince daha da karmaşık bir hâl alıyor.
9 de Julio Avenue, Buenos Aires, Arjantin
140 metre uzunlığuyla dünyanın en geniş caddesi. İsmini Arjantin’in doğum tarihi olan 9 Temmuz 1816’dan alan cadde, kuzeyinde Retiro bölgesine, güneyinde Constitución istasyonuna kadar uzanıyor.
Gravelly Hill Değişimi, Birmingham, İngiltere
30 dönümlük alanı kaplayan bu kavşak, 18 rotayla bağlantılı.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.