GM’den fiyasko: Onbinlerce elektrikli araç için dev geri çağırma

Dünyanın en büyük otomobil pazarlarının elektrikli araç devrimine başladığı günümüzde kötü haber Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi. Satışların giderek arttığı, 10 yıl sonra en az 10 milyon satışı hedeflenen elektrikli araçlarda ilk büyük fiyasko yaşanıyor. Onbinlerce elektrikli araç için dev geri çağırma kapsamına girdi. General Motors (GM), tam 1 milyar dolar maliyetle onbinlerce elektrikli Chevrolet Bold EV servise davet ediliyor.

Avrupa’da ve Türkiye’de satılmamış olan elektrikli Chevy Bold EV modelinin geri çağırım gerekçesi yangın riski. Risk, aracın akü-pil-batarya aksamından kaynaklanıyor ve piller Güney Koreli LG markasını taşıyor.

Elektrikli-araçlarda-geri-çağırma-Bold ile-devam ediyor-

Elektrikli Chevrolet Bold, 2017 yılında piyasaya çıkmıştı. İlk iki yılda 69 bin adet üretilen araçtan halen 73 bini ABD ve Kanada yollarında dolaşıyor. Bu araçların geri çağırımı sonrasında GM’e maliyetlerinin 1milyar doları bulması bekleniyor. Fiyasko olarak değerlendirilen geri çağırmada yangın riskinin pillerden kaynaklandığı vurgulanıyor.

General Motors (GM) tarafından 20 Ağustos Cuma günü yapılan açıklamada en son üretilenler de dahil tüm elektrikli Chevrolet Bold EV modellerinin yetkili servislere geri dönmesi gerekiyor.

Elektrikli-Chevrolet-Bold-kokpit
İlk kez 2017 yılında piyasaya çıkan yüzde 100 elektrikli Bolt EV için batarya kaynaklı yangın riski uyarısı yapılıyor.

Elektrikli Bold’ların kapalı otoparka konulmaması için uyarı

ABD Ulaştırma Ajansı NHTSA, araç pillerinden kaynaklanabilecek yangın riski nedeniyle; araçların kapalı otoparklara veya ev yakınlarına park edilmemesi konusunda defalarca uyarıda bulunmuştu.

GM, sorunu çözmek için ilk olarak Kasım 2020’de bir geri çağırma başlatmıştı. Ama tam olarak çözüme ulaşılamamış olacak ki; NHTSA yetkilileri daha sonra yangın riskine karşı yeni bir uyarı daha yaptı.

ABD yetkililerine göre yapılan onarımlara rağmen; Bolt modellerinin alev aldığı başka durumlar da oldu.

Hemen belirtelim aracın pilleri Güney Koreli LG tarafından tedarik ediliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.