Gösteri devam ediyor: Megane RS Trophy 300 hp

Bugünlerde başı Nissan’ı iflastan kurtaran ünlü CEO’su Carlos Ghosn’un Japonya’da tutuklanmasıyla ağrıyan Fransız markası, en ünlü modellerinden Megane’ın performans versiyonu RS modelinin en güçlüsünü ortaya çıkarmaktan da geri durmadı; Renault Megane RS Trophy 2018 .
1996 yılında ilk olarak yollara çıkan Megan’ın en güçlü versiyonu Coupe’de görev üstlenen F7R  kodlu 2000cc atmosferik motordu. Motor sporlarında kendi sınıfında bir çok başarıya da imza atan 1. nesil Megane; gelişen teknoloji ve hızlanan rakiplerine yetişmek için mühendislik alt yapısında değişikliklere gitti.
İkinci nesil Megane Coupe’ye uygulanan ilk turbo beslemeli 2000 cc motorla  224 hp güce çıktı. Bununla da performans beklentisi olan sürücülerin dikkatini çekti. 2. nesil Megane bu motoru ile ralli parkurlarından uzaklaşarak pist yarışlarında ve özel Megane kupa yarışlarında kendini gösterdi. Bu sayede turbo beslemeli motordan vazgeçmedi.
Üçüncü nesil megane yanına turbo motorlu Clio modelini de katarak ailece hızlanmaya devam ettiler. 250 hp Megane RS ve 265 hp Megane RS Trophy gibi iki özel Renault sınırlı kaydırmalı diferansiyel ve geliştirilmiş yarış tipi amortisörlerle donatıldı. 
2014 yılında bir kez daha güçlendirilen Megane 3, bu kez 273 hp gibi önemli bir güce ulaştı.
2015 yılında ise Megane 4 yollarla buluştu. Kardeşi Clio ile aynı 1800 cc turbo beslemeli motora geçerek hacim azaltan Megane, buna karşın gücünü arttırmaya devam etti.
Megane 4 ile seriye ilk olarak 280 hp manuel ve sonrasında EDC otomatik vites seçeneği eklendi. Son olaraksa bu hafta Megane meraklıları ve rakipleri için önemli bir gelişme yaşandı.
İşte bu haliyle yani 1800 cc 6 ileri manuel ve EDC çift kavramalı otomatik vites kutusu seçeneği ile satışa çıkarıldı. 19″ Jerez jantları, büyük hava girişleri ile diğer Megane Coupe’lerden farklı ön görünüşü, 20 mm alçaltılarak yerleştirilen Recaro yarış koltukları RS Trophy’e eklendi.
Daha sert amortisörler ve 4Control (arka tekerleklerin de 3 cm sağa ve sola hareket edebildiği sistem) ile yol tutuşu daha da iyileştirilen Megane RS Trophy’nin en çok dikkat çeken sayısal verisi ise bugüne kadar üretilmiş en yüksek beygir gücüne sahip olması.
Tam olarak 300 hp’ye ulaştırılan ve performans ekipmanları ile bir yarış otomobiline dönüşmeye başlayan Megane RS Trophy, rakipleri karşısında neler yapacak merakla beklemekteyiz.
Megane RS Trophy’nin rakipleri içerisinde Honda Civic Type R, VW Golf GTI, Ford Focus RS gibi bu sınıfın hızlıları yer alıyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.