Göz Hizası Göstergeleri Alanında Devrim

 
 
Göz hizası gösterge sistemi (head-up display – HUD) alanında yeni bir gelişme haberi paylaşıldı.
 
Lastik devi Continental AG tarafından yapılan çalışmalarda HUD sistemi zenginleştirilmiş gerçeklik  (Augmented Reality – AR) ile güçlendirildi.
Continental’in zenginleştirilmiş gerçeklikli göz hizası göstergesinin (AR-HUD) 2017 yılında üretime geçirilmesi planlanıyor.
 
 
Continental-AR-HUD
 
AR-HUD SİSTEMİ
 
Göz hizası göstergesi altyapısını zenginleştirilmiş gerçeklikle güçlendiren yeni sistem, sürücülerin ön camdan gözlerini ayırmadan sürüş esnasında gereken tüm önemli bilgi ve uyarıları renkli ve kolay görmelerini sağlama üzerinde bir iletişim ağı kuruyor. 
 
AR-HUD sistemi, sürüş bilgilerinin sürücünün doğrudan kendi görüş alanına 130 cm genişliğinde ve 60 cm yüksekliğindeki renkli grafiklerle yansıtan uygulama, dijital sinema çalışmalarında da kullanılan dijital mikro-ayna cihazıyla yaşam buluyor. 
 
Araç kontrol dışı bir şekilde bulunduğu şeridin dışına çıktığında,  ACC (Uyarlanabilir Seyir Kontrolü) kullanımını destekleyen AR-HUD sistemi sürücüye yardımcı oluyor. ACC devredeyken, AR-HUD sistemi tarafından hilal şeklindeki bir işaret yansıtılıyor ve bu işaret elektronik sistem tarafından algılanıyor. Sistem; araç sensörlerinden alınan radar verilerini, araç dinamiklerine ilişkin verileri, dijital harita verilerini ve GPS konumlandırma bilgilerini değerlendirerek, sürücünün görüş alanını hesaplıyor ve gerekli bilgilerin doğru noktalarda görüntülenmesini sağlıyor. Bilgiler, seyahat yönüne göre, sürücünün sezgisel olarak ilk baktığı noktada görüntüleniyor.
 
AR-HUD sistemi insan-makine ara yüzünün bir parçası olarak kazasız sürüş vizyonunun gerçekleştirilmesine katkıda bulunarak otomobillerde daha konforlu, daha ekonomik ve daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşatabiliyor.
 
Zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisinin mevcut HUD sistemine entegre edilmesi ile Continental’in bu alanda lider rol üstleneceği öngörülüyor. AR-HUD sisteminin üretimine 2017 yılında başlanmasını planlanıyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.