Güvenli bir yolculuk için bunlara dikkat!

Michelin, sürücülerin lastik kontrolü sırasında dikkat etmesi gereken en önemli noktaları aktarıyor. 125 yıllık deneyimiyle yol ile aracın tek temas noktası olan lastiklerin hayati değerini vurgulayan Michelin uzmanları, düzenli lastik kontrolünün güvenlik ve performansta fark yarattığı konusunda sürücüleri uyarıyor.

 

Lastik hava basıncını kontrol edin 

 

Uzun yolculuklardan önce lastiklerin hava basıncının ölçülmesi tehlikeyi büyük ölçüde azaltır. Doğru seviyede basınca sahip olan lastikler; güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu sağlar. Doğru lastik basıncı ise 3 kilometreden fazla mesafe kat edilmeden önce henüz lastik soğukken ölçülmelidir.

 

Diş derinliğinde 1,6 mm tehlike sinyali

 

Lastiklerin diş derinliğin ayda en az bir kere kontrol ettirilmesi gerekir. Lastiklerin sırt deseni 1,6 mm’ye kadar aşındığında ise lastikler için tehlike sınırı başlar. 1,6 mm’nin altında lastiklerin acilen değiştirilmesi gerekir.

 

Servis bakımında ön düzen ve balans ayarına dikkat!

 

Araçların servis bakımları ve trafik muayeneleri lastik bakımlarını yaptırmak için güzel bir fırsat yaratır. Dingil genişliği ve balans ayarı bozuk olan lastikler araç için tehlikelidir. Dingil genişliğinin bozuk oluşu yol tutuşunu etkilerken; balans ayarı yerinde olmayan lastikler de dönerken titreşim yaratır. Genel olarak 9 bin ve 13 bin kilometre arasında yapılan lastik değişim işlemi, balans ayarının da kontrol edilmesi önemli bir güvenlik adımıdır.

 

Her lastik değişiminde subapları da değiştirin

 

Her lastik değişiminde lastik subaplarının değişimi de hava sızdırmazlığının sağlanmasında önemli bir rol oynar. Yolculuk sırasında lastiklerin üzerine yüksek basınç biner ve lastikler kademeli olarak aşınır. Bu sebeple lastik subaplarının periyodik olarak değiştirilmesi, lastikler değiştirildiğinde subapların da değiştirilip değiştirilmediğinden emin olunması gerekir.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.