Güvenli sürüşe yeni tehdit: Telefonlu sürüş

Yapılan bir araştırmaya göre sürücülerin kaza yapmalarında birincil nedenlerden biri yine teknoloji oldu. Yaşamı büyük oranda kolaylaştıran cep telefonları, akıllı halleriyle kazaların da birincil nedeni olarak öne çıktı. Sigorta şirketi Allianz, sayısı giderek artan trafik kazaları ile modern teknoloji cihazları arasındaki ilişkiyi inceledi.
Modern teknolojinin sürücülerin dikkatini dağıttığı ve ölümlere neden olduğunun dikkat çektiği araştırmada her iki araç sürücüsünden birinin, trafikte cep telefonu kullanma yasağını ihlal ettiği ortaya çıktı.
Cep telefonları ve navigasyon sistemlerinin neden olduğu dikkatsizlik, alkolden daha büyük bir tehlike olarak kabul edilmeye başlanıyor.

3 ülkenin sürücüleri incelendi

Allianz Teknoloji Merkezi (AZT) tarafından Almanya, Avusturya ve İsviçre’de  yapılan “yol güvenliği araştırması” sayısı artan trafik kazalarıyla araçlarda kullanılan bilgi, iletişim ve eğlence teknolojileri arasındaki ilişkiyi inceledi.
Institute for Applied Psychology ve Makam Market Research işbirliğiyle, 1600 şoförle görüşülerek yapılan araştırmada, sürücülerin trafikteyken teknik cihazlara odaklanmaları nedeniyle kaza riskinin önemli ölçüde arttığı kanıtlandı.
Son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60’ının, kaza sırasında cep telefonlarını kullandıkları tespit edildi. Kaza yapmayan sürücülerde ise cep telefonu kullanma oranının yüzde 37 olduğu açıklandı. 

Dikkat dağılması alkolden bile büyük tehdit!

Alkollü araç kullanmaktan daha tehlikeli kabul edilmeye başlandı.

Araştırmayı yorumlayan Allianz Türkiye Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Tolga Gürkan: “Rapor her 10 ölümlü kazadan birinin, sürüşle ilgili olmayan aktivitelerden kaynaklandığını gösteriyor. Almanya’da geçtiğimiz yıl yaklaşık 3.500 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti. Araştırmaya göre bu ölümlerin 256’sında, taraflardan birinin alkolün etkisinde olması başlıca sebep. Ancak, yaklaşık 350 kişinin ise dikkat dağınıklığı nedeniyle meydana gelen kazalarda hayatını kaybettiği  görülüyor. Geçmişte, alkolün etkisinde araç kullanmak hafif bir suç olarak kabul edilmekteydi. Bu durum artık günümüzde Türkiye dahil pek çok ülkede kabul görmüyor. Araç kullanırken cep telefonu kullanılmasına karşın da, tüm dünyada bu tutumun geliştirilmesi gerekiyor. Bu çalışma, sürüş sırasında cep telefonu kullanmanın ölümlere yol açtığını ortaya koyuyor. Yarıyıl tatili öncesi, özellikle de uzun yola gidecek sürücülerimize,  yolculuk sırasında dikkat dağıtacak tüm teknolojik cihazlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Sürücülerin yarısı araba kullanırken telefon kullanıyor

Yapılan araştırmaya göre 

  • Sürücülerin yüzde 46’sı sürüş esnasında cep telefonu kullanıyor
  • Sürücülerin yüzde 74’ü araca entegre teknik cihazların dikkatlerini dağıttığını belirtiyor.
  • Sürücülerin yüzde 39’u navigasyon sistemini sürüş  sırasında kullanıyor
  • Sürücülerin yüzde 58’i ön paneldeki menü aracılığıyla radyo sistemini kullanıyor.
  • Sürücülerin yüzde 15’i trafikteyken SMS yazıyor.
  • Yüzde 24’ü akıllı telefonlarını kullanarak, mesajlarını okuyor.
  • 24 yaş altı katılımcılar arasında bu oranlar çok daha yüksek olduğu görülüyor.
  • Bu yaş grubundaki katılımcıların yüzde 23’ü araba kullanırken mesaj yazıyor.
  • Yüzde 27’si mesajlarını okuyor.
  • Tüm yaş gruplarındaki katılımcıların yüzde 29’u ise kimin kendilerine mesaj veya çağrı gönderdiğini görmek için cep telefonlarını kontrol ettiğini belirtiyor.

 

 

Güvenli sürüş için navigasyonu önceden ayarlayın

Güvenli sürüş için teknolojik sistemlere de dikkat etmek gerekiyor. Navigasyon sistemine varış noktasını girmek ya da ön panelden internete erişmek gibi güvenlik üzerinde kritik bir etkisi olan ancak sürüşle ilgili olmayan işlevler, araba seyir hâlindeyken sürücü tarafından kullanılamayacak şekilde devre dışı bırakılmalı.

Farklı taşıt türlerindeki mobil ve entegre aygıtlar ile uygulamaların ergonomik tasarımı birbirine uyumlu hâle getirilmeli ve basitleştirilmeli.

Acil durum fren destek sistemleri tüm yeni araçlara entegre edilmeli. AZT’nin araştırması; tüm taşıtlar uygun şekilde donatıldığında, önden çarpışmalı kazaların üçte birinden fazlasının önlenebilir ve etkilerinin azaltılabilir olduğunu gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.