Güvenlik testlerine alındı: İşte yeni Focus EuroNCAP notu

Avrupa otomotiv test kuruluşu EuroNCAP, yeni Ford Focus’u güvenlik testlerine aldı. Herhangi bir kuruluşa bağlı olmayan bağımsız çarpışma testi kurumu EuroNCAP, güncel test kriterlerini yeni Focus’a uyguladı. Yayalar ve araçlar dışında bisikletlileri de algılayan ve çarpışmayı önlemek üzere fren yapan gelişmiş güvenlik teknolojileri yeni Ford Focus’a 5 yıldız getirdi.
EuroNCAP tarafından yapılan değerlendirmeye göre yeni Ford Focus güvenlik teknolojileriyle yıldızları kazandı. Yeni Focus’taki karşıya geçen veya yol kenarında yürüyen yaya ve bisikletlileri algılayan Ford’un Çarpışma Önleme Yardımcısı da dahil olası bir çarpışmayı önleme veya etkilerini azaltmaya yönelik özellikler testlerde 5 yıldız getirdi. Sistem olası bir çarpışma algılaması ve sürücünün uyarılara reaksiyon göstermemesi halinde otomatik olarak fren yapıyor.
Euro NCAP hem yetişkin, hem de çocuk yolcu korumasında yeni Focus’a yüksek puanlar verdi. Ford’un yeni C2 platformu ve yüzde 33 oranında yüksek dayanımlı ve presle sertleştirilmiş çelik kullanımı sayesinde önden çarpışma kuvvetlerinde yüzde 40’lık bir iyileşme gösteren yeni Ford Focus ayrıca araca yandan çarpışma testlerinde de en yüksek puanı elde etti.
Yeni Ford Focus bugüne kadar bir Ford aracında sunulan en kapsamlı ve en gelişmiş sürüş destek sistemlerini barındırıyor. Sistemler üç radar, iki kamera ve 12 ultrasonik sensör ile çalışıyor. Adaftif Hız Kontrol Sistemi; Dur-Kalk, Trafik İşareti Tanıma , Şerit Hizalama, Şerit Takibi ve Akıllı Hız Sınırlandırıcı özellikleriyle destekleniyor.
Ford’un, yeni kamera tabanlı Dinamik Led Ön Far Sistemi; öngörülü viraj aydınlatması ve trafik işareti aydınlatması özellikleriyle virajları ve endüstride bir ilk olarak trafik işaretlerini izleyerek farları önceden ayarlıyor.
Acil Durum Manevra Destek Sistemi, sürüş yönünde daha yavaş hareket eden ve sabit duran araçları tespit etmek için radar ve kamera kullanıyor ve olası bir çarpışma anında sürücünün manevra yapmasına yardımcı olmak için direksiyon desteği sağlıyor.

Ters Yön Uyarısı; ilk olarak Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki müşterilere sunuluyor. Ön camdaki kamera ve otomobilin navigasyon verilerini kullanan sistem otoyol girişlerindeki iki “Ters Yön” işareti arasında araç kullanılması halinde sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor.
Yeni İkincil Çarpışma Fren teknolojisi, çarpışma sonrasındaki olası bir ikincil çarpışmanın etkisini azaltmak için orta kuvvette fren gücü uyguluyor.
Ford’un Avrupa’da ilk kez sunduğu Göz Hizası Gösterge Paneli (head-up), sürücülerin yola odaklanmasını kolaylaştırırken, aracın arkasını 180 derecelik bir açıyla gösteren geri görüş kamerası park ve manevraları kolaylaştırıyor.
Çapraz Trafik Uyarı sistemi ile desteklenen Kör Nokta Uyarı Sistemi geri manevra esnasında arkadan geçmekte olan bir araç olduğunda sürücüyü uyarıyor ve ilk kez sürücünün uyarıyı dikkate almaması halinde olası bir çarpışmayı engellemek üzere fren de yapıyor.
Yeni Ford Focus Avrupa genelinde beş kapılı hatchback ve station wagon gövde tipleriyle ve bazı pazarlarda dört kapılı sedan gövde tipiyle; Trend, Titanium, sportif tasarımlı ST-Line ve ürün gamının tepe noktasını oluşturan Vignale olmak üzere farklı donanım seviyeleriyle sunulacak. Bir ilk olan Focus Active crossover ise daha sonra ürün gamına dahil olacak.
Leave A Reply

Your email address will not be published.