Habaş, Renault’dan dizel motor alacak, Türkiye’de hafif ticari araç üretecek

Renault Grubunun yeni içten yanmalı aktarma organları ünitesi olan Horse, Honda Türkiye fabrikasını satın almış olan HABAŞ‘a turbodizel motor tedarik etmek üzere anlaştı. Bu anlaşma Renault Horse şirketinin kurulduktan sonra grup dışı bir şirketle ilk büyük anlaşması olarak kayıtlara geçti.

İki şirket, geçen hafta anlaşmayı imzalarken, 2.0 litrelik motorların Habas’ın ilk hafif ticari araçlarında kullanılacağını belirtildi. Motorlar şu anda Renault ve Nissan’ın orta boy van tipi hafif ticari araçlarında kullanılıyor.

Habaş, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde ağır ve hafif ticari araçların yanı sıra otobüs üretimi yapmayı hedeflediği bir fabrika inşa ediyor.

Anlaşmanın mali koşulları açıklanmadı.

Horse, fabrikalar ve geliştirme de dahil olmak üzere Renault Grubu‘nun içten yanmalı aktarma organları faaliyetlerini yoğunlaştırmak amacıyla geçen yıl ayrı bir şirket olarak kurulmuştu. Renault, Dacia, Nissan ve Mitsubishi marka araçlar için içten yanmalı motorlar ve aktarma organları da dahil olmak üzere yılda 3 milyondan fazla ünite üretilecek. Şirket Temmuz 2023 itibariyle faaliyete geçmişti.

Renault, tam elektrikli otomobiller geliştirmeye ve üretmeye odaklanacak Ampere adında bir şirket de kurmuştu.

Oyak Renault üretimi

Avrupa’nın içten yanmalı motor fabrikaları bir dönüm noktasında

Habaş şirketi, endüstriyel ve tıbbi gaz üretimi, enerji üretimi, ağır makine imalatı, motosiklet distribütörlüğü, gemi inşası ve bankacılık alanlarında faaliyet gösteren, kuruluşu 1956 yılına uzunan bir Türk holdingi.
Gizli dev geçen yıl çeşitli elektrikli ve dizel şehir içi otobüsler, minibüsler ve kamyonlarla araç üretimi işine giriş yaptı. Gebze’deki eski Honda Türkiye üretim tesisini de burada binek otomobil üretimi yapacağını söyleyerek satın aldı. 2021 yılında Honda Şekerpınar tesisisinde üretim durdurulmuştu.
Renault motorları, Habaş’ın Türkiye’nin doğusundaki Manisa’da üretilecek ilk hafif ticari araçlarında kullanılacak.
Horse, en son Euro 6d emisyon standartlarını karşıladıklarını söyledi.
Horse’un, Bursa’da, Renault ve Nissan motorlarının yanı sıra şanzımanlar ve diğer bileşenleri üreten bir OYAK-RENAULT ortaklığındaki güç aktarım tesisi bulunuyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.