Hangi marka kaç sattı? Ekim ayının kazanan ve kaybedenleri

Aslında kazanan oldu mu bilmiyoruz ama Türkiye otomotiv pazarı Ekim ayında belki de tarihinin en büyük daralmasını yaşadı. Yüzde 76 seviyesindeki küçülme, adeta 2001 krizi sonrasındaki satışlarız hatırlattı. Türkiye’deki 50’ye yakın markanın 5 bine yakın modeli, tüm kampanyalara rağmen ekim ayında 23 in adetin biraz üzerinde müşteri bulabildi.

Otomobil fiyatlarındaki yükseliş, kredili alımlardaki yüzde 3’lerde gezen faizler, tüketici güven endeksindeki düşüşle birleşince ortaya bu tablo çıktı. Peki Ekim ayındaki bu kötü tabloda hangi marka ne yaptı?

Türkiye’deki bütün otomotiv markalarının üye olduğu ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından açıklanan verilere göre ekim ayında Fiat 2298 adeti yerli üretim olmak üzere 2490 adet araç satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu araçların 1.438 adeti otomobil olurken, 1.052 adeti de hafif ticari araçlardan oluştu.

Fiat’ın arkasından ekim ayında en çok satan ikinci marka Ford olud. 2211 adet araç satan Ford, bu satışlarının 1432 adetini hafif ticari araçlardan elde etti.

Üçüncü en çok satan marka ise 2047 adatle bir başka yerli Honda oldu. Honda tamamı binek otomobil ve 1686 adeti yerli üretim olmak üzere 2.047 adet araç sattığını ilan etti. Söylemeye gerek yok yerli Honda satışlarının tek modeli Civic Sedan oldu. Bu da ona ekim ayında en çok satan model ünvanını egale ettirdi. Bu birincilik üç aydır Civic Sedan modeline ait.

Volkswagen marka araçların satışı ekim ayında 1905 adet oldu. Bunların 1406 adeti otomobil, 499 adedi ise hafif ticari araçlardan oluştu.

Nissan ekim ayında sürpriz yaparak, 1652 adetlik satışa imza attı. Bu satışın 1594 adeti binek araç olurken, sadece 58 adeti pick up sınıfında hafif ticari araç oldu.

Pazarın lideri Renault ekim ayında 1686 adetlik satış elde etti.

İşte marka marka ekim ayı otomobil hafif ticari araç yerli araç ve ithal satışları:

2018 Ekim ayında hangi marka kaç adet araç sattı? 

Leave A Reply

Your email address will not be published.