Hangi ülkede ne kadar otomobil satılıyor?

2016 yılı Avrupa, ABD, Çin gibi dev otomobil pazarları için yüz güldürerek sonuçlandı. Türkiye’de de rekorun kırıldığı otomobil satışlarında peki hangi ülkede ne kadar otomobil satılıyor?

Çin ve ABD koptu gidiyor

Henüz uluslararası istatistiklere toplam rakamlar ‘resmi’ olarak yansıma da ülkelerin 2016 yılına ilişkin iç pazar otomotiv satış performansları birer birer belli oldu. Türkiye’nin binek ve hafif ticaride 983 bin adetlik satışa ulaştığı 2016 yılında global düzeyde iç pazar şampiyonu 25 milyon adedin üzerine çıkan satışla yine Çin oldu. ABD, 17.5 milyon adet ile ikinci sırada yer aldı. Bu iki ülke iç pazar performansında en yakın rakiplerine uzak ara fark attı. Böylece 2016 sonu itibariyle tüm dünya çapında100 milyonu aşması beklenen toplam araç satışlarından bu iki ülkenin aldığı pay yüzde 40’ı geçmiş olacak.

2016 yılında global otomotivin önde gelen pazarlarının iç pazar satışlarının yanı sıra ülkeler bazında en çok satılan marka ve modeller özetle şöyle oldu:

ÇİN otomobil satışları

Dünyanın en fazla araç satışının gerçekleştiği Çin bu unvanını 2016 yılında da korudu. Yüzde 17 büyüyen Çin otomotiv pazarında 25 milyonun üzerinde araç satıldı. Hem lokal hem global markaların güçlü olduğu pazarda Volkswagen 3 milyon adet gibi büyük bir satış rakamına ulaşarak en fazla satılan marka oldu. Buick 1 milyon 229 bin adet ile ikinci, Honda 1 milyon 196 bin ile üçüncü sırada yer aldı. Model bazında ise zirvede 650 bin adet ile Wuling Hongguang var. Haval H6 580 bin adet ile ikinci, Volkswagen Lavida 548 bin adet ile üçüncü sırayı aldı.

ABD otomobil satışları

ABD pazarını 2016 yılında yine pick-up ve SUV modelleri domine etti. 17.5 milyon aracın satıldığı ABD pazarında ilk üç model sıralamasında yine pick-up’lar yer aldı. Ford F-Series 820 bin adetlik satışla ilk, Chevrolet Silverado 574 bin ile ikinci, Ram Pick-up 489 bin ile üçüncü sırada. Marka sıralamasında Ford 2.5 milyon ile ilk sırada yer alırken, Chevrolet 2.1 milyon ile ikinci, Toyota 2 milyon ile üçüncü sırada yer aldı.

JAPONYA otomobil satışları

Japonya’da 2011 yılından bu yana en kötü yıl gerçekleşti. Kei olarak adlandırılan küçük otomobil sınıfı hariç tutulduğunda satışlar yüzde 1.6 geriledi ve 4 milyon 146 bin adet olarak gerçekleşti. Toyota’nın üç modeli Prius 248 bin, Aqua 168 bin ve Sienta 125 bin adet ile en fazla satılan üç model oldu. Toyota 1.3 milyon, Honda 687 bin ve Suzuki 481 bin adetlik satşlarızla marka sıralamasının ilk üç sırasında yeraldı.

ALMANYA otomobil satışları

Avrupa’nın en büyük pazarı Almanya’da satışlar geçen yıl yüzde 4.5 arttı ve 3 milyon 352 bin adet satıldı. Emisyon skandalının etkisini hisseden VW’in anavatanında yüzde 4.3 pazar kaybetmesi dikkat çekti. VW’nin Golf modeli 235 bin adet ile zirvedeki yerini korudu. Ancak bir önceki yıla göre 30 bin adet daha az satıldı. İkinci ve üçüncü sırada sırada yine VW modelleri 80 bin adet satılan Passat ve 72 bin adet satılan Polo var. Marka sıralamasının zirvesindeki VW’nin satışı 656 bin. İkinci Mercedes’in 311 bin, üçüncü Audi’nin 289 bin adet araç sattı.

HİNDİSTAN otomobil satışları

Yeni bir rekora imza atan Hindistan’da satışlar 3 milyonun üzerine çıktı. Maruti-Suzuki’nin üç modeli Alto, Dzire ve Swift en fazla satılan modeller; Maruti-Suzuki, Hyundai ve Mahindra en fazla satılan markalar oldu.

İNGİLTERE otomobil satışları

Brexit’in damga vurduğu İngiltere’de satışlar beklenenin aksine yüzde 2.3 büyüyerek yeni bir rekora imza attı. Araç satışları 2.7 milyona ulaştı. 120 bin adet satışla Ford Fiesta en çok satılan model olurken, Opel/Vauxhall Corsa 77 bin ile ikinci, Ford Focus 70 bin ile üçüncü sırada. Marka bazında 318 bin adet ile yine Ford ilk sırada. Opel/Vauxhall 250 bin ile ikinci, VW 207 bin ile üçüncü oldu.

KANADA otomobil satışları

Kanada’da satışlar yüzde 2.6 artışla 2 milyonun üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Ford’un pick-up modeli F-Series145 bin adet satış ile Pazar liderliğini sürdürdü. İkinci sırada Ram Pick-up var. Üçüncü sıradaki Honda Civic aynı zamanda en çok satılan binek oto oldu. Marka bazında 296 bin satan Ford ilk sırayı aldı. Toyota 190 bin ile ikinci, Honda 166 bin ile üçüncü sırada.

BREZİLYA otomobil satışları

Brezilya pazarı için 2016 kötü bir yıl oldu. Ekonomik krizin etkisiyle satışlar yüzde 20 geriledi ve yaklaşık 2 milyon adet olarak gerçekleşti. Bu rakam son 11 yılın en kötüsü olarak kayıtlara geçti. Chevrolet Onix, Hyundai HB20 ve Ford Ka en fazla satılan modeller; Chevrolet, Fiat ve Volkswagen en fazla satılan markalar oldu.

İTALYA otomobil satışları

İtalya pazarı 2 milyonun üzerine çıktı. Fiat, anavatanında pazarı yine liderliğini sürdürdü. 385 binlik satışla Fiat en fazla satılan marka olurken, ikinci sıradaki VW 139 bin, üçüncü sıradaki Ford 124 bin adet satışa ulaştı. Model bazında ise Fiat Panda 147 bin adet ile en fazla satılan model oldu. Lancia Ypsilon 65 bin ile ikinci, Fiat 500L 54 bin ile üçüncü sırada.

GÜNEY KORE otomobil satışları

Ülkede siyasi krize bağlı olarak ortaya çıkan belirsizlikler ikinci yarıda yüzde 0.6 gerileme getirdi. Toplam satışlar 1.8 milyonun üzerinde gerçekleşti. 635 binlik satışa ulaşan Hyundai pazarı domine etmeye devam ediyor. Kia 535 bin ile ikinci, Chevrolet 182 bin adet ile üçüncü sırada. En çok satılan model ise 97 bin ile ticari araç modeli Hyundai H100/Porter oldu. Binekte ise Hyundai Sonata, en fazla satılan otomobil oldu.

İSPANYA otomobil satışları

İspanya pazarı geçen yıl yüzde 10 büyüyerek 1.1 milyonun üzerine çıktı. En çok satılan marka 90 bin ile Renault olurken, Opel 89.3 bin ile ikinci, VW 89 bin ile üçüncü oldu. Peugeot 83 bin ile dördüncülüğü alırken, İspanyol kökenli Seat 77 bin adet ile beşinci sırada. Model bazında ise 33 bin ile Citroen C4 ilk sırada yer alırken, Setat Leon 31 bin ile ikinci, Seat Ibiza 28 bin ile üçüncü sırada.

AVUSTRALYA otomobil satışları

Yüzde 4 büyüyen Avustralya pazarında 1 milyon 178 bin araç satışıyla yeni bir rekor kırıldı. Hem marka hem model bazında ülkenin bir numarası Toyota. Toyota Hilux, Toyota Corolla ve Hyundai i30 en çok satılan ilk üç model. Marka sıralamasında ise ilk üçte Toyota, Mazda ve Hyundai var.

RUSYA otomobil satışları

Hala ekonomik krizin etkileri hissedilen Rusya’da satışlar yüzde 11 geriledi ve 1.5 milyonun altında kaldı. Hyundai Solaris, Lada Granta ve Kia Rio en fazla satılan ilk üç model olurken, en fazla satılan marka sıralamasında ilk üçte Lada, Kia ve Hyundai bulunuyor.

GÜNEY AFRİKA otomobil satışları

Yüzde 11 gerileyerek yaklaşık 500 bin civarında gerçekleşen Güney Afrika pazarında Toyota, Hilux’ın başarılı satışlarının etkisiyle ilk sırada yer aldı. Marka sıralamasında Ford ikinci, VW üçüncü. Model bazında ise Toyota Hilux’tan sonra Ford Ranger ikinci, VW Polo Vivo üçüncü sırada.

ARJANTİN otomobil satışları

Yaklaşık 700 bin aracın satıldığı Arjantin’de Toyota Hilux, Fiat Palio ve Volkswagen Gol model sıralamasında ilk üçte yer aldı. Marka sıralamasının zirvesinde ise sırasıyla Volkswagen, Chevrolet ve Renault var.

Belma Toprak

 

SUV/crossover segmentinin altın çağı

 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.