Hazmedilemeyen ilan!

BMW ile Mercedes'in ilan savasi

Türkiye’deki markalar satış lideri oldukları segment, model, pazar vb ile ilgili duyuru yapmayı veya ilan vermeyi severler. Özellikle yıl sonu liderlikleri markalar arasında bazen tatlı bazen de amansız bir rekabete dönüşür. Bunun en son örneği de “premium” segmentte yaşandı. 

2013 satış rakamları aşağı yukarı belli olunca Mercedes Benz Türk birçok günlük gazetede “Başrolde 46 yıl” sloganlı tam sayfa ilanıyla boy gösterdi.

İlanında Mercedes otobüs, kamyon, minibüs ve otomobillere yan yana yer vererek tüketiciye “Pazar lideri araçlar” temasını yansıttı.

Alman lüks marka otobüs ve kamyonda 2013 verilerine göre liderdi.

Mercedes, tüketicilerine tercihlerinden dolayı teşekkür etti.

Bundan kısa bir süre sonra da diğer lüks marka BMW'nin 1984’ten beri Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv’in tam sayfa ilanı gazetelerde boy gösterdi. 

2013’te en fazla otomobil satan premium marka sıfatıyla BMW müşterilerine teşekkür ediyor ve “30 yılda 26 kez kim birinci oldu? “ soru sloganıyla kendini gösteriyordu.

MERCEDES ARAŞTIRMIŞ

İşte iki marka arasındaki tatlı rekabet bu ilanla kızıştı. Çünkü MB Türk yöneticileri ODD rakamlarının 1990’lı yılların başından beri paylaşıldığını, daha önceye ait somut bir istatistik olmadığını savundular.

Dolayısıyla son 30 yılda BMW’nin 26 kez lider olmasının mümkün olamayacağını dile getirdiler. 

Hatta TÜİK’i arayarak 90’lı yıllar öncesinin otomobil satış rakamlarına ulaşmak istediler.

Ancak TÜİK de bunların çoğunun bulunmadığı cevabını verdi. Bu cevap Mercedesçilerin tezini doğruluyor ancak Borusan yetkilileri o yılların satış rakamlarının kendilerinde bulunduğunu söylüyor.

Bakalım, liderlik kavgası bu yıl nasıl sonlanacak? 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.