Hedefler tutmuyor, Tesla’nın değeri giderek düşüyor

Elektrikli araçlara yönelik ilginin patlama yaptığı bir yıl öncesinde; bu rüzgarı yelkenine dolduran Tesla; rekor seviyeye yakın hisse değeriyle adeta rakipsiz bir görünüm sergiliyordu. Aradan çok uzun süre geçmedi ve bugünse yatırımcılar bu hissenin dip arayışında.
Tesla hisse senedi, oynaklığı ve CEO’su Elon Musk’ın değişken tarzı göz önüne alındığında; kalbi zayıf olanlara göre asla değil. Bu yılki bozgunun büyüklüğü şaşırtıcı: Yıllık rekor bir düşüş hızıyla ve yaklaşık 626 milyar dolarlık hisse değeri kaybederek ilerliyor. Hisse, salı akşamı itibariyle yüzde 60’tan fazla değer kaybetti.
Büyüyen elektrikli araç piyasasında 100-150 yıllık büyük otomobil üreticilerinin rekabeti yoğunlaşıyor ve Tesla’nın pazar payını tehdit ediyorlar.
Tesla'nın değeri giderek düşüyor
Tesla, hala en değerli otomobil şirketi ama hisse sahiplerini son bir yıldaki kaybı yüzde 60’ı geçti.

Yazılım, pil teknolojisi hedefleri tutmadı

Uzmanlar Tesla’nın merakla beklenen sürüş yazılımı ve pil teknolojisinin hedefin gerisinde kaldığını belirtiyorlar.
Wall Street’in Tesla için ortalama fiyat hedefi son bir yılın en düşük seviyesine geriledi.
Hisse senedi, Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 137,80 dolara geriledi.

1 trilyon dolardan yüzde 60 geriye düştü

Tesla’nın neredeyse 1 trilyon dolar değerinde olduğu; kârlılığın beklentileri aştığı ve daha fazla ülkenin yeşil enerji politikalarını kabul etmesiyle; elektrikli araçlara (EV) yönelik talebin artmaya hazır göründüğü; bir yıl öncesine göre çarpıcı bir tersine dönüş.
Eylül sonu itibarıyla yaklaşık 236.000 Tesla hissesine sahip olan Shelton Capital Management’ın portföy yöneticisi Bruce Kahn, “Yatırımcılar, üretim kapasitesindeki genişlemeyle birlikte gelir rakamlarında olağanüstü bir artış öngörüyorlar” dedi. Beklenti, satışların 1 milyondan 3 milyona çıkabileceği yönünde, ancak “gerçek şu ki, henüz değil.”
Teknoloji hisseleri, FED’in enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükselterek; olası bir resesyon endişesini ateşlemesiyle büyük zarar gördü. Ancak Tesla hisseleri en zayıflar arasında yer aldı.
Musk’ın Twitter’ı satın alması; sosyal medya platformuna mesai harcadığından dolayı Tesla’ya odaklanmasını azalttığına dair endişelerin artması; işleri daha da kötüleştirdi.

Tesla’nın 2022 sonu değeri: 440 milyar dolar

Şirketin değeri yaklaşık 440 milyar dolar; Bu haliyle bile diğer küresel otomobil devlerinden daha büyük. İkinci en büyük olan Toyota’nın değeri bunun yaklaşık yarısı kadar.
Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Toyota’nın 31 Mart’ta sona eren 2023 mali yılında 8,9 milyon araba satacağı tahmin edilirken, 2022 takvimi için Tesla teslimatlarının yaklaşık 1,3 milyon araç olması bekleniyor.
Tesla’nın kazançlarının yüzde 80’den fazla büyümesinin ve gelirinin yaklaşık yüzde 55 artmasının beklendiği bir yılda, hisselerdeki düşüşün neden bu kadar derin olduğunu kısmen açıklıyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.