Her yıl 1,3 milyon kişi hayatını kaybediyor

Türkiye'de karayolu trafik güvenliğinin artırılmasına yönelik her yıl Mayıs Ayı’nın ilk haftasında kutlanan “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” öncesi EMBARQ Türkiye-Sürdürülebilir Ulaşım Derneği ev sahipliğinde, 3M ve AYGAZ'ın katkılarıyla düzenlenen “Kent içi Ulaşımda Yol Güvenliği Konferansı”nda konu tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

EMBARQ Türkiye Direktörü Arzu Tekir evsahipliğinde yapılan konferansta Tekir konuşmasında trafik kazalarına değinerek, “Dünyada her yıl 1.3 milyon kişi trafik kazalarına bağlı sebeplerle hayatını kaybediyor. Bu sayı her yıl 3250 tane Boeing 747 uçağın düşerek tüm yolcularının hayatını kaybetmesine eşit.” dedi.

lk oturumun moderatörü degistirebiliriz.org’un kurucusu Ahmet Utlu’ydu. Utlu yol güvenliği ve degistirebiliriz.org’un kurulma amaçlarına dair konuşma yaparak sözü konuşmacılara verdi. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Planlama ve Destek Dairesi Başkanı Yılmaz Baştuğ, Trafik Güvenliği Platformu’nun bu alanda bir üst çatı olmak amacıyla kurulduğunu söyledi.

İkinci oturumun konuşmacısı EMBARQ Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Bülay oldu. Oturum konuşmacılarından Polis Akademisi Başkanlığı Trafik ve Ulaşım Güvenliği Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Tuncay Durna konuşmasında “Devlet Kemer Takıyor” projesini anlattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.