Hibrit 5’e kavuşan yeni Corolla sahaya döndü

Toyota, 5. nesil hibrit teknolojisi ve yeni donanım seçeneklerine kavuşan Yeni Corolla modelini satışa sundu. Daha modern ve dinamik tasarımıyla dikkat çeken Yeni Corolla 706 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla Toyota showroomlarındaki yerini aldı.

Üretilmeye başlandığı 1966’dan bu yana 50 milyon adedin üzerinde satış rakamıyla dünyanın en çok tercih edilen modeli olan Corolla’yı Türkiye’nin en çok satan hibrit modeli unvanın da sahibi olmaya devam ediyor.

Yeni Corolla, 1.5 litre benzinli ve 1.8 litre hibrit motor olmak üzere 2 farklı motor seçeneğine sahip. 1.5 litrelik benzinli Corolla, 125 HP güç ve 153 Nm tork değerleri sağlıyor. İlk olarak Corolla Cross modelinde kullanılan 5. nesil tam hibrit teknolojisi yeni lityum iyon bataryası ile daha güçlü ve verimli hale geldi; elektrik motoru ve benzinli motoru kombine eden yeni nesil hibrit 1.8 litrelik sistemin gücü yüzde 15 artırılarak 140 HP olurken 185 Nm tork üretiyor. Corolla Hybrid’in 0-100 km/s hızlanması 1.7 saniye iyileştirilerek 9.3 saniyeye indi. Corolla Hybrid’in ortalama yakıt tüketimi 4.5-4.7 lt/100
km oldu.

Yeni Corolla, yeni elektronik platforma sahip Toyota’nın Yeni Global Mimarisi (TNGA) üzerinde üretiliyor ve daha kapsamlı bir dijital deneyim sunuyor. Yeni modelde sunulan daha fazla fonksiyonel multimedya sistemi ve tamamen dijital, özelleştirilebilir 12.3 inç’lik renkli dijital gösterge ekranı öne çıkıyor. 12.3 inç’lik yeni renkli dijital gösterge ekranı, tüm verilerin her türlü ışık koşulunda kolayca okunmasını sağlıyor.

Göstergelerin görünümü ise direksiyondaki düğmelerle 4 farklı modda ayarlanabiliyor. Yeni Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi de daha hızlı performans ve birçok farklı bağlantı seçeneği sunuyor. Ürün gamında sunulan 10.5 inç dokunmatik multimedya ekrana sahip Corolla’da, kolay kullanım için klima ve ses sistemi açma/kapatma işlemleri için fiziksel düğmeler korunuyor.

Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi için daha hızlı ve sezgisel tepkiler veren multimedya sistemi, kablosuz Apple CarPlay ve kablolu Android Auto akıllı telefon
entegrasyonlarına da sahip.

Toyota Safety Sense

Toyota, Yeni Corolla modelinde de sürücü, yolcular, yayalar ve diğer trafik
kullanıcılarının güvenliğini ön planı aldı. Yeni Corolla, sürüş asistanı ve park destek asistan sistemlerinin de dahil olduğu en gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip üçüncü nesil Toyota Safety Sense Akıllı Güvenlik Sistemi ile donatıldı.

Önceki nesil sisteme göre radar ve kamera sistemleri geliştirilen Toyota Safety Sense 3, artık daha geniş alanı ve daha uzun menzili tarayarak daha kapsamlı bir koruma sağlıyor.

Yeni Corolla’da yer alan Ön Çarpışma Önleyici Sistemi, belli şartlarda yol üzerindeki araçlara ek olarak karşı istikametten gelen yaya, bisikletli ve motosikletlileri de algılayacak şekilde geliştirildi. Güvenlik özelliklerine eklenen Kavşakta Çarpışma Önleme Sistemi, olası kaza ve çarpışma anlarında sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarırken, gerektiğinde otomatik fren yaparak kazaları engelleyebiliyor.

Corolla’yla birlikte sunulan yeni güvenlik özelliği Proaktif Sürüş Desteği ise aracın yaya, bisikletli veya park halindeki araçlara yaklaşmasını önlemek ve kaza riskini en aza indirmek için yaya ve araçlara belli bir mesafe kaldığında sürüşü direksiyon ve fren aracılığıyla destekliyor.

Güvenli Çıkış Desteği, kör noktada bir araç/bisiklet tespit ettiğinde ve kapının açılması durumunda, dijital gösterge ekranında uyarı ışıklarının yanmasını ve sesli uyarı verilmesini sağlıyor. Arka Koltuk Hatırlatıcı ise, arka koltukta çocuk veya evcil hayvan unutulmaması için araç durdurulduğunda dijital gösterge ekranında görsel ve sesli olarak uyarı veriyor.

Bunlara ek olarak; Acil Durum Direksiyon Desteği, Akıllı Adaptif Hız Sabitleme
Sistemi, Sollama Desteği, Trafik İşareti Algılama Sistemi, Akıllı Şerit Takip
Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi de Yeni Corolla’nın öne çıkan diğer güvenlik
özellikleri arasında yer alıyor.

10 farklı versiyon

Yeni Corolla’nın dış tasarımı da yenilenen ön ızgarası, sis farı çerçeveleri ve
yeni tasarım jantlarıyla çok daha modern, prestijli ve dinamik bir görünüme
sahip oldu. 2023 model yılı Corolla’da, Pasifik Mavi ve Metalik Gri olmak üzere
2 yeni metalik dış renk seçeneği eklendi. Corolla, siyah iç döşemesinin yanı sıra yeni dokusuyla birlikte sunulan yepyeni açık iç rengiyle tercih edilebiliyor. Yeni Corolla,
zengin donanımlarıyla öne çıkan 10 farklı versiyon ile sunuluyor.

Corolla’da hangi donanımda neler var?

Vision, Dream, Dream X-Pack, Flame X-Pack ve Passion X-Pack versiyonlarına sahip Corolla’da giriş seviyesi olan 1.5 litre benzinli Vision versiyonu, 6 ileri manuel şanzıman veya CVT otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor.

Corolla’da Dream versiyonundan itibaren 16 inç alüminyum alaşımlı yeni
tasarım jantlar, 12.3 inç renkli TFT ekranlı gösterge ekranı, kablosuz şarj
ünitesi, 8 inç Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi ve kablosuz Apple CarPlay
donanımları standart olarak sunuluyor. Bunlara ek olarak; deri direksiyon
simidi, çift bölgeli otomatik klima ve geri görüş kamerası Dream
versiyonunun önemli özellikleri olarak dikkat çekiyor.

Tüm hibrit seçeneklerinde en gelişmiş güvenlik özelliklerini barındıran Toyota
Safety Sense 3, anahtarsız çalıştırma sistemi ve yağmur sensörü standart
olarak bulunuyor.

Corolla Dream X-Pack versiyonunda, benzinli Dream versiyonuna ek olarak
Sunroof, 10.5 inç Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi, yağmur sensörü ve
kendiliğinden kararan iç dikiz aynası gibi özellikler yer alıyor.

Flame X-Pack versiyonunda ise, benzinli Dream X-Pack’e ek olarak, 17 inç
alüminyum alaşımlı yeni tasarım jantlar, akıllı giriş sistemi, anahtarsız
çalıştırma sistemi, karartılmış arka ve arka yan camlar ve ambiyans
aydınlatma gibi özellikler sunuluyor.

Corolla Passion X-Pack‘te güvenli çıkış desteği, sürücü ve ön yolcu koltuk
ısıtma, ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı, sürücü elektrikli bel
desteği, deri/kumaş koltuk döşemesi, ön-arka park sensörleri, kör nokta uyarı
sistemi ve led ön farları gibi zengin donanım özellikleri yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.