Hidrojen yakan Hyundai kamyon için geri sayım

Hyundai Motor kamyon endüstrisini kamyonda dizel motorların yerini alacak yakıt türleri üzerinde çalıştığını açıkladı. HDC-6 Neptün hidrojen yakıt hücresi kamyon konseptini sergileyen şirket; 1930’ların Art Deco buharlı lokomotifi gibi tasarlanan kamyonu, 2024 yılına kadar ABD karayollarında yola çıkarmaya hazırlanıyor.

Hyundai, 2030 yılına kadar yolcu ve ticari araçlar için yaklaşık 6.4 milyar dolar yatırımla 500.000 yakıt hücresi sistemi üretmeyi planlıyor.

Norveç’in yeni araç satışlarının yarısından fazlası elektrikli otomobillerden oluşuyor. Paris, Madrid, Barselona, ​​Londra ve Roma, önümüzdeki on yılda şehir merkezlerinden dizel veya tüm içten yanmalı araçları yasaklamaya hazırlanıyor. Amsterdam, 2030 yılına kadar sadece emisyonsuz araçlara izin vermek istiyor. Hyundai de rakipleri gibi hidrojen ticari kamyon gelişimi ile bu yakın geleceğe hazırlanmaya çalışıyor.

Peki neden hidrojen?

Bir Phoenix kuruluşu olan Nikola Motor Co., gelecek yıl hidrojen yakıt hücresine sahip çekicinin otoyol testini planlıyor. Budweiser bira üreticisi Anheuser-Busch, Nikola kamyonlarını filosunda test edecek. Bira şirketi, uzun mesafeli taşıma araçları filosundan 800’e kadar hidrojen yakıt hücresi modelini satın almayı planladığını söyledi.

Mirai hidrojen yakıt hücresi binek otomobili yapan Toyota Motor Corp., ticari araçlar da geliştiriyor. Kamyon üreticisi Kenworth ile bir proje için yakıt hücresi elektrikli güç aktarma organları sağlıyor. 10 sıfır emisyonlu Sınıf 8 kamyon üretiyorlar. UPS küçük bir hidrojen yakıt hücresi dağıtım kamyonu filosu geliştiriyor. Kullandığı yakıtın yüzde 40’ını 2025 yılına kadar geleneksel benzinli ve dizel dışındaki kaynaklardan almak istiyor.

Hyundai’nin ilk ticari girişimi İsviçre’de. İsviçre’nin en büyük iki perakendecisi olan Coop ve Migros’a mal taşımak için 1.600 hidrojen yakıt hücreli kamyon için ortak bir girişim sağlandı. Araç yaklaşık 190 mil menzile sahip olacak ve 32.000 kiloluk bir römork çekecek. Kamyonlar, Hyundai’nin Nexo SUV’unda kullandığı 95 kilowatt’lık yakıt hücresi stoklarından ikisini eşleştirerek güçlerini elde edecekler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.