Hidrojenli Mirai, taksi oldu

Avrupa’nın en büük metropolleri bir kaç yıl sonra dizel motorlu araçları kent içlerine sokmayacaklar. Londra, Paris, Müneh bu konuda kararlarını açıkladı şimdiden. Peki ne olacak? Elektrikli veya hibrit araçlar öne çıkıyor. Ama yeni bir hamle Parisli taksicilerden geldi.

Toyota’nın Japonya ve ABD’de yollara çıkardığı hidrojen yakıtlı otomobili Mirai, Fransa’nın başkentinde yola taşıyacak.

Mirai Paris caddelerine çıkıyor. Önceden Frankfurt’ta yola çıkmıştı.

Mirai, Toyota tarafından geliştirilip 2014 yılından bu yana trafikte olan hidrojen yakıt hücreli otomobil. Mirai, şimdi de Paris caddelerinde taksiye çıkacak. Toyota, bu amaçla Mirai’lerden oluşan dünyanın ilk “0” emisyonlu taksi filosu Hype’deki Mirai sayısını 2020 yılı sonunda 600 adete çıkaracak.

2014 yılından bu yana yollarda dolaşan hidrojenli araçlar güvenliklerini de kanıtlamış durumda. Herhangi bir emniyet sorunu yaşamayan bu araçlar, yakıt istasyonu sorununa sahipler.

Toyota, Parisli taksi şirketleriyle anlaştı

Toyota, hidrojen yakıt hücreli araçların kullanım alanının genişlemesi için Air Liquide, Idex ve Société du Taxi Électrique Parisien (STEP) ile bir anlaşma imzaladı. Bu işbirliği, hidrojenin dağıtılması ve mobilite bağlantılı uygulamaların geliştirilmesini kapsıyor.

Bu işbirliği ile 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda sıfır emisyonlu taksiler ve diğer kiralık ulaşım araçları hedefine bir adım daha yaklaşılmış olacak.

Egzozdan sadece su çıkıyor

Yalnızca su salımı yapan Mirai’lerden oluşan Paris’teki taksi filosu, geniş şarj istasyonu ağı ile desteklenecek.

Mirai 2020’de 30 bin satışı yakalar mı?

Otomotivde son 10 yılın en önemli yeniliği sayılan hidrojen yakıt hücresi ile ilgili çalışmalarına hız veren Toyota, 2020’de yıllık 30 bin adetlik satışa ulaşmayı hedeflediğini resmen açıkladı.

Sadece araç üretimi değil, bunların dolum istasyonlarının da sayısı her geçen gün artırıyor. 2020’de Almanya’da 100, Kore’de 160, İngiltere’de 65 yakıt hücresi dolum istasyonu kurulması planlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.