Hino ile anlaştı, Toyota elektrikli kamyon üretecek

Toyota, bugün yaptığı bir açıklama ile Kuzey Amerika pazarında başlamak üzere yakıt hücreli elektrikli kamyon geliştirmeye başlayacağını duyurdu. Japon otomotiv devi, Hino ile birlikte geliştirme çalışmalarını yürütüleceğini de açıklamasına ekledi. Toyota elektrikli kamyon üretecek. Geçtiğimiz mart ayında başlayan çalışmalar sonrasında Artık anlaşma kesinleşti.

Geçtiğimiz günlerde Daimler Mercedes bünyesinde yakıt hücreli bir ağır ticari araç UZun yol taşımacağılığında şarj edilebilir elektrikli kamyonların yeterli gelmemesi, geliştiricileri hidrojenli yakıtlara yöneltiyor.

Yine Scania’nın elektrikli kamyon lansmanı da geçtiğimiz günlerde yapıldı. Anadolu Isuzu da yerli elektrikli kamyon çalışmaları yürütüyor. Bu kamyonunu 2018 yılında Almanya’da fuarda göstermişti.

Üretilecek kamyonun detaylarını okumak için linkteki haberimize bakabilirsiniz.

Uzun yol taşımacılığında yakıt hücreli enerji kaynağı önemli

Elektrikli kamyonlarda uzun menzil için gerekli olan pillerin 1 tonun üzerine çıkması sorun yaratıyor. Oysa hidrojenle çalışan yakıt hücreli araçlar, 50-60 kg ağırlıktaki depolarla 1500 km’ye kadar menzil sağlıyor. Tabii onların sorunu da hidrojen dolum istasyonu sayısının azlığı. Çünkü, her akaryakıt istasyonunda hidrojen dolumu yapılamıyor. Bunun için özel sistem gerekiyor.

Toyota Global tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer veriliyor:

“Ağır hizmet tipi elektrikli kamyonlara hızla artan ilgi ile Toyota Motor North America (TMNA) ve HİNO USA, Kuzey Amerika pazarı için ortaklaşa bir 8. sınıf yakıt hücresi ile çalışacak elektrikli kamyon (FCET) geliştirmeyi kabul etti.”

Önceki İçerikVural Ak, seyircisiz Formula 1 yarışı hakkında açıklama yaptı
Sonraki İçerikSadece karada değil, sularda da “En”lerin başı Ferrari
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz